Hong Kong seçimlerinde rekor katılım

Hong Kong seçimlerinde rekor katılım

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde son beş aydır yaşanan yasa dışı gösteriler kamu güvenliğini derinden sarstı. Hukukun üstünlüğü ve sosyal düzen yaralar aldı. Hong Kong'un refahı ve istikrarı baltalandı. Bu yüzden hafta sonu yapılan yerel seçimler, baya ilgi çekici hale dönüştü.

Hong Kong'un 18 ilçesi ve 452 mahallesinde 1090 aday 4,13 milyon seçmen tarafından oylamaya gitti. Hükümet karşıtı protestolar başladığından beri gelişen ilk seçim, olayların çözülmesi için bir fırsat olarak görülüyor.

Seçim, rekor bir katılım ve aday gördü. Hong Kong sakinleri olayların, şiddet yolu ile çözülemeyeceğini görmüş oldu. Hong Kong'un zedelenen imajı düzeltilmeli ve yatırım cenneti unvanına yeniden kavuşmalı.

Hong Kong'un Temel Yasası çerçevesinde, bölge konseyi seçimleri halk yönetiminde siyasi kapsayıcılığı sağlamak ve halka hizmet için tasarlanmıştır. Seçmenlerin ve adayların hangi duruşta olduklarına bakılmaksızın, seçimler gerçekleştirilmiştir.

Hong Kong Özel idari Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, seçimde oy kullandıktan sonra, bölge sakinlerinin pratik kaygılarını daha iyi ele almak için bölge meclisleri ile iş birliğini daha da güçlendireceklerini söyledi. Bu söylem etkili politikalara dönüştürülebilirse, seçim şehri normale döndürmek için bir fırsata hizmet etmiş olacak. Mümkün olan en kısa sürede şiddete son verilip kentin güvenliği sağlanmalıdır. Şiddet ve akılsızca eylemler durdurularak politik sistem çerçevesinde, yabancı güçlerin müdahalesi olmadan sorunlar ele alınabilir.

Çin karşıtı, aşırılık yanlısı ve yabancı güçler tarafından kontrol edilen çeteler, Hong Kong'un refah ve istikrarına zarar vermeye çalışıyor. Bu gruplar amaçlarına ulaşamayacak.

Kaynak: China Daily