Hong Kong polisi yalan foto ve videolara karşı uyardı

Hong Kong polisi yalan foto ve videolara karşı uyardı

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde şiddet olayları sürerken, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan sahte görüntü ve fotoğraflar da internette yayılıyor.

Bu sahte yayınlar, Hong Kong polisinin görev yürütme tarzına yönelik yanlış anlamalara yol açıyor.

Hong Kong polisi gelişmeler üzerine dün basına gerçekleri aktardı.

Mo Junjie adlı bir polis amiri, internette yayılan bir fotoğrafta bir ailenin meydanda polis tarafından dövüldüğünün görüldüğünü, aslında o ailenin polis himayesinde güvenli bir yere götürüldüğünü, ailenin polise teşekkür ettiğini söyledi.

İnternette çıkan bir diğer görüntü, bir polis memurunun gözaltına alınan ve yerde yatan bir göstericiyi tekmelediğini gösteriyor. Polis amiri Mo Junjie, "Bu görüntünün çözünürlüğü düşük olduğu için sanki polis memurunun bacağında bir hareket olduğu sanılıyor, oysa yüksek çözünürlüklü görüntüye bakıldığında polis memurunun bir şey yapmadığı anlaşılıyor." dedi.

Basın toplantısında dikkat çekilen bir diğer görüntüde, köprüden atlamak üzere olan bir gencin polis memuru tarafından çekilerek kurtarıldığı görülüyor; ancak bu fotoğraf da internette polisin genci aşağı ittiği şeklinde paylaşıldı.

Öte yandan, Hong Kong metrosu Yuanlang istasyonunda önceki gün yapılan miting, radikal protestocuların istasyon dışına çıkarak trafiği kapatmasıyla kaosa dönüştü. Polis harekete geçip protestocuları dağıttı, yasa dışı miting gerekçesiyle 2 kişi gözaltına aldı. Bu 2 kişinin mahkemeye sevk edilmesi bekleniyor.