Hong Kong Güvenlik Sekreteri:Ulusal Güvenlik Yasası'nı ihlal eden ilk kişi Hong Kong'da yargılanacak

Hong Kong Güvenlik Sekreteri:Ulusal Güvenlik Yasası'nı ihlal eden ilk kişi Hong Kong'da yargılanacak

Hong Kong'da 23 yaşında bir kişi Ulusal Güvenlik Yasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandı ve hakkında "devleti bölme girişimini tetiklemek" ve "terörizm" suçlamalarında bulunuldu. Hong Kong Güvenlik Sekreteri Li Jiachao, bu kişinin Hong Kong'da yargılanacağını ve Çin'in ana kesimine iade edilmeyeceğini belirtti.

Çin Ulusal Güvenlik Yasası 1 Temmuz günü Hong Kong'da yürürlüğe girdikten sonra, yaklaşık 300 kişi tutuklandı. Aralarından 10'u Ulusal Güvenlik Yasası'nı ihlal etmekle suçlandı. Bir kişi motor bisikletinde "Bağımsız Hong Kong" pankartı açarak üç polise çarptı. Bu kişinin tutuklanması ifade özgürlüğü hakkının ihlali yönünde tartışmalara yol açtı.

Hong Kong Güvenlik Sekreteri Li Jiachao, CGTN'e verdiği röportajda ifade ve toplanma özgürlüğünün Hong Kong'da yasayla korunan haklar olduğunu, fakat hakların yasal olarak kullanılması gerektiğini belirtti. "Bağımsız Hong Kong" pankartını açmak yasaya aykırı olan bir girişim. Li, "polisin yasa dışı girişimlere müdahale etmenin sorumluluğu var" ifadesini kullandı.

Hong Kong'da polis tarafından tutuklanan kişiler hakkında soruşturmalar başlatıldı. Bu kişilerin 1 Temmuz günü yaptıkları girişimlerin yasaya aykırı olup olmadığının görüşülmesi için davalar açılacak. 23 yaşındaki bu gencin nasıl bir yargıçla karşılaşacağı kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Li Jiachao, Ulusal Güvenlik Yasası'nda çok az durum haricinde davaların hepsinin Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde görüleceğine diar maddelerin çok açık biçimde yazıldığını hatırlatarak Ulusal Güvenlik Yasası dahil olmak üzere Hong Kong yasalarının yargıcı belirlediğine işaret etti. Ülke düzeyinde düzenlenen bir yasa olmasına rağmen Ulusal Güvenlik Yasası Hong Kong'da da geçerli. Bu tip davaların Hong Kong'un yargı sistemine işleneceğini belirten Li, "kuşkusuz ki bu dava kamuya açık bir halde yargılanacak. Vatandaşların meşru hakları nedir? Davalar nasıl görülür? Şeffaflıkla öğrenilecektir" dedi. Li, bu davanın Hong Kong'da Ulusal Güvenlik Yasası'na ilişkin davalar için bir örnek olacağını da vurguladı.

Hong Kong eski Güvenlik Sekreteri, Hong Kong Yürütme Kurulu resmi olmayan üyesi Reginalp LauSuk Yee, Ulusal Güvenlik Yasası'nın yürürlüğe yeni girdiğini ve Hong Kong'un lokal yasalarıyla "vites değiştirme süreci"nde bulunduğunu kaydederek ilgili davaların daha hızlı ve doğru halde işlemesi için icra ve yasama organlarının daha net bir kılavuz ortaya çıkaracaklarını dile getirdi.