Hong Kong'da yeşil alanların oranı yüzde 75

Hong Kong'da yeşil alanların oranı yüzde 75

China Daily / Richard Cullen

Dünya çapındaki hükümetler, Covid-19 salgınından çıkmada ekonomik toparlanmayı planlıyorlar.  Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam 2020 Politika açıklamasında, kısa süre önce Hong Kong'da gelecek yıl ve daha sonra uygulanacak ekonomik canlanma planını detaylarıyla gösterdi.

Bu geniş politika şablonuyla ilgili doğru ya da yanlışın ne olduğuna ilişkin tanısal eleştiri ve yararlı çözümlemeler dâhil birçok tartışma olmuştur. Bu yüzden, uygun değerlendirmeler yoksulluğun azaltılmasında sağlanan ilerlemedeki eksiklikleri vurgulamış, bununla birlikte en büyük tek yanıt -Sosyal Konut Kiralanması'nın (PRH) güçlendirilmiş koşulu- politika açıklamasında güçlü biçimde ön plana çıkıyor.

Bir zamanlar Hong Kong'da, İngilizlerin, bu soruna dünya çapında pragmatik bir yanıtı vardı: Diğer kamu arazilerinin özel kullanıcılara kiralanmasından elde edilen büyük gelir akışından finanse edilen çok iyi konumdaki kamu arazilerinin elde tutulan arz fazlasının kombinasyonunu kullanarak büyük ölçekte PRH oluşturmak. Maalesef, 50 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında çok iyi konumda kolayca bulunabilen kamu arazisi arzı büyük ölçüde küçüldü. Şimdi bir çözüm bulmak çok daha zor. Politika açıklaması bunu ifade ediyor.

Diğerleri, Carrie Lam'in politika açıklamasında gösterilen birçok politika planının inandırıcılığını zaten incelediği için, ben belirli temel unsurlara ve onların gelecek birkaç yılda Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki ekonomik toparlanmanın başarılmasındaki önemine odaklanmak istiyorum.

HIZLI BİR TOPARLANMA BEKLENTİSİNİ DESTEKLEYEN OLUMLU TEMEL UNSURLAR VAR 

İlk olarak borç sorunu var. Küresel olarak, birçok uzman, ülkeler kötü ve daha kötü arasında ürkütücü bir seçimle karşı karşıya kaldıkları için koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla büyük borçlanmalar yapılmasının akıllıca olduğu konusunda aynı fikirdeler. Beklenildiği gibi, ülkelerin borç yükü endişe verici boyutta birikti. Associated Prees'e göre, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) borcu, Covid-19'un mali etkisiyle artarak, 2021 yılında Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nı (GSYİH) aşacak ve 2023 yılında 24,5 trilyon dolara çıkacak. ABD'nin yıllık açığı 2020 yılında 3,3 trilyon doları geçecek, bu 1945 yılından bu yana ekonominin bir parçası olarak en büyük açığı temsil ediyor.

New South Wales Üniversitesinin raporuna göre, Avustralya'da salgın sonrası geri ödenecek toplam borç yükünün 225 milyar dolara (300 milyar Avustralya doları) yükseleceği tahmin ediliyor. Rapor, Avustralya'nın bu borcunu temizlemesinin on yılları bulabileceğini ve sonuç olarak finansal güçlüklerin gelecek nesillerin üstüne kalacağına işaret edildi. Uluslararası Fransız Radyosu'na göre de Avrupa Birliği'nin (AB) borç seviyeleri trilyon Euroları buldu.

Bu arada Hong Kong hükümeti, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin bu zor dönemden çıkmasına yardımcı olması için yaklaşık 39 milyar dolar harcadı. Ancak, mali rezervlerimizin bolluğu göz önüne alındığında, harcamalardaki bu büyük artış hiçbir yeni borç yaratmadı ve aslında hala kamu harcamasını bir yıldan daha fazla karşılaması için yeterli mali rezervlere sahibiz. Bütün dünyanın maruz kaldığı devasa yeni kamu borcu seviyeleri konusunda rahatlatıcı bir unsur, borçlanma maliyetlerinin çok düşük seviyelerde olması ancak, en iyisi herhangi bir yeni borç altına girmemek. Nispeten, Hong Kong, gelecekteki gelirlerini devasa boyuttaki yeni borç dağlarına kullanmak zorunda kalmadan Covid-19 salgını sonrası ekonomisini yeniden inşa etmek için fevkalade iyi konumdadır.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hızlı bir toparlanma beklentisini destekleyen diğer olumlu temel unsurlar da var.  

HONG KONG'DA YEŞİL ALANLARIN ORANI YÜZDE 75

İlk olarak, 2019 yılındaki korkutucu, yıkıcı şiddetten on yıllar önce Hong Kong'da yaşamın merkezi özelliği olan temel istikrarın yeniden kurulması var. Korkudan azade kalıcı özgürlüğün dayanak noktası olan hukukun üstünlüğüne bağlılık, Hong Kong'da kayda değer ekonomik büyüme ve başarının sürmesinde önemli rol oynamıştır.

İkincisi, Hong Kong, salgın öncesi büyüme seviyelerine dönen tek büyük ekonomi olan Çin'in birinci sınıf ekonomik ve genel desteğinin keyfini çıkarıyor. Bununla birlikte, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Hong Kong'daki profesyonel ve diğer kaynaklardan yararlanarak birkaç on yıl en son teknolojiye dayalı kalkınmaya aday gibi görünen Guangdong-Hong Kong-Makau Büyük Körfez Bölgesi'nin bir parçasını oluşturuyor.

Üçüncüsü olağanüstü doğal varlıklara sahibiz: Dünyanın en işlek ticaret kavşaklarından birinde konumlanmış, sadece başka bir yerden daha fazla gökdelenle değil, aynı zamanda yemyeşil dağlarla çevrili şahane bir derin deniz limanı. Singapur'da mevcut açık yeşil alanlar, toplam kara parçasının yüzde 47'sini oluşturuyor. Hong Kong'da yeşil alanların oranı, yüzde 40'ı park ve koruma alanlarından olmak üzere yüzde 75'i buluyor.

SON 100 YILDA HONG KONG OLAĞANÜSTÜ ZORLUKLAR VE FIRSATLARLA KARŞI KARŞIYA GELDİ

Son olarak, Hong Kong'un bir geçmiş performansı söz konusu. Son 100 yıl ve daha fazlasına baktığımızda, Hong Kong olağanüstü zorluklar ve fırsatlarla karşı karşıya geldi. İnsanların, öncekiyle başa çıkma ve sonuncusunda en iyisini yapma konusunda uzun vadede daha iyi bir iş çıkardığı başka bir yer düşünmek zor.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde tabii ki yoğun siyasi gerilimler sürüyor. Medeni biçimde bir arada yaşamayı ve nihayetinde Hong Kong'un geleceğinde daha fazla uzlaşma zeminini oluşturmak için şimdi yeniden kazandığımız istikrarı sürdürmemiz hayati önem taşıyor.

Simon Bolivar, (mevcut) altı ülkenin bağımsızlığına öncülük eden son derece sağlam temelleri olan Latin Amerikalı bir devrimci liderdi. Bolivar'ın uyarısı, 200 yıl önce olduğu gibi bugün de geçerliliğini koruyor: "Özgürlüğün en büyük düşmanı anarşidir."

Hong Kong hakkında çok fazla eleştirel yorum, mükemmeli iyinin düşmanı yapmaya uğraşmasına dayanıyor: Her kusur muhtemelen ölümcül bir kusurdur. Bununla birlikte, bu ciddi eğilimli yaklaşımdan uzaklaştığınızda ve karşı karşıya olduğumuz zorlu testlerden bakışlarını kaçırmaksızın, Hong Kong'un ekonomik toparlanma beklentilerini destekleyen temel yapının hemen hemen iyi olduğu ortadadır.