Hong Kong'da yeni bir test ve izleme mobil uygulaması

Hong Kong'da yeni bir test ve izleme mobil uygulaması

China Daily / M.C. Hughes

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam'in ekim ayının ortasında aniden ertelenen 2020 Politika Konuşması nihayet 25 Kasım'da yapıldı. Başkanın Beijing'e ani ziyaretinin nedeni, bu konuşmasından önce Merkezi Hükümet'ten destek alma umuduydu. Lam'in adresinden en büyük çıkarımlardan biri -en azından Hong Kong'un daha yakın geleceği için- Beijing'in Hong Konglular için bir Covid-19 aşısı rezervi taahhüdü, daha fazla test yapılması ve virüse yakalananların faydalanması için bir defaya mahsus para yardımı oldu.

Merkezi Hükümet, Hong Kong'un çeşitli ekonomik girişimlerine verdiği destek taahhüdünün yanı sıra, bu metropolitan idarenin ana karada geliştirilen veya üretilen bir aşı rezervi de sağlayacak. Buna ek olarak, bu yıl eylül ayında iki hafta süren Evrensel Topluluk Test Programının (UCTP) ikinci etabı, AsiaWorld-Expo'da geçici bir tedavi tesisi şeklini alacak.

Lam ayrıca, topluluk test planının daha geniş bir ölçeğe yayılmasından ve böylece "sıfır bulaş" statüsüne nihayet Hong Kong'un da ulaşacağından umutlu olduğunu ifade etti. Son olarak, Covid-19 test sonucu pozitif olan Hong Kong sakinleri için bir defaya mahsus 5 bin HK dolar ($645) para yardımı yapılmasıyla ilgili sorular ve tabii ki eleştiriler var.

COVID-19 SALGININI YENMEK İÇİN TEKNOLOJİDEN YARARLANALIM

Söz konusu yardımı alma kriterleri belirsizliğini korurken, Çalışma ve Refah Hukuku Bakanı Chi-kwong, bu yardımın şu anda en savunmasız olanların mali yüklerini hafifleteceğini ileri sürdü. Yardım iyi niyetli bir anlam ifade etse de, ele alınması gereken bazı endişeler bulunuyor.

En büyük endişelerden biri, yardım planında şu anda hasta kişinin mali durumuna bakılmaması ve pozitif bir Covid test sonucundan başka bir şey gerektirmemesidir. Başka bir deyişle, insanların bundan yararlanmak için kasıtlı olarak virüsü kapma niyetlerinin olabileceği düşünülmektedir.

Buna rağmen hukuk, süreci hızlandıracağı, evrak işleri ve bürokrasi yükü olmadan er ya da geç ihtiyaç sahiplerinin cebine para gireceği gerekçesiyle mali durum araştırmasının yapılmamasını savundu.

Avustralya'nın Victoria eyaleti ve İngiltere de benzer planlar sunduğundan, Hong Kong hükümetinin Covid yardımı eşsiz bir kavram değildir. Bununla birlikte plandaki diğer kriterlerin yanı sıra istihdam kanıtı ve karantina kanıtı (örneğin, doktor raporu) gibi belgelerin sunulması gereklidir.

Bu programların her ikisi de virüsü kapanlar ve karantinaya girmeleri yüzünden gelir kaybedeceklerini kanıtlayabilenler için bir güvenlik ağıdır. Satır aralarına bakıldığında, bu planın serbest meslek sahibi olan ve ön saflarda çalışanların gerilemesini hafifletmeyi amaçladığı açıktır. Bu durumda Hong Kong'da müşterinin ödediği parayla geçimlerini sağladıkları ve taksi kirası gibi önemli genel giderleriyle bilinen taksi şoförleri akla geliyor.

TEST YAPMAK HAYAT KURTARIR

Bu program planlandığı gibi yürütülecekse o zaman kuralların ve kriterlerin net ve erkenden belirlenmesi gerektiği çok açıktır.

İlk olarak yapılan her başvuruda mali durum araştırmalı ve her adayın göstereceği yeterli kanıtla desteklenmelidir. Yüz yüze iletişim ihtiyacını ortadan kaldırmak için gerekli evrak işleri için idari yardım sanal olarak (örneğin, chatbot teknolojileri kullanılarak) veya telefonla sağlanabilir.

İşletmeler, müşterilerinin güvenini korumak için sosyal ticaret güçlerini kullanıyorlarsa, hizmet etmeye yemin ettikleri kişilerin güvenini yeniden kazanmak için bariz bir fırsatı değerlendirmeyi ihmal ederlerse, hükümet fırsatı kaçırıyor demektir. Bu topluluk test planının uygulanmasının geçerliliği sorgulanmalıdır, çünkü eylül ayındaki gibi bir şeyse, başarısız olmaya mahkumdur. Teknolojiyi topluluk testi programlarına aktarabilirsek, belki biraz da olsa durumu değiştirebiliriz.

Yeni test ve izleme mobil uygulaması olan "LeaveHomeSafe", şehirdeki enfeksiyon zincirlerinin daha etkin bir şekilde tanımlanmasına olanak sağlamak amacıyla Hong Kong hükümeti tarafından geliştirilmiştir. Kullanıcılar, ziyaretlerini işaretlemek için katılımcı mekânların QR kodunu taramak için uygulamayı açabilirler; aynısı taksilerde de yapılabilir.

Bununla birlikte, programla ilgili göze çarpan bariz bazı sorunlar var. Öncelikle, tüm mekânların "LeaveHomeSafe" QR kodunu taşıması gerekmiyor ve ziyaretçilerin katılımcı mekânlarda check-in yapmalarını gerektiren yasal yükümlülükleri bulunmuyor.

YENİ TEST VE İZLEME MOBİL UYGULAMASI OLAN "LEAVEHOMESAFE"

Bunu akılda tutarak, belirli bir mekânda bir salgın tespit edilmesi durumunda, söz konusu mekânı ziyaret eden her bir kişiyle iletişime geçildiğinden nasıl emin olabiliriz? Bu, asemptomatik taşıyıcıların nüfus içinde tanımlanamadığı anlamına gelir.

"LeaveHomeSafe" gibi teknolojileri doğru yönlendirirsek, topluluğun daha fazlasına ulaşmak ve onları test ettirmek için kullanabiliriz.

Hong Kongluların ve belki de dünyanın ihtiyacı olan şey bir amaç ve ne kadar küçük olursa olsun bir fark yarattıklarını bilmektir.

Test yapmak hayat kurtarır. Bu mesajı eve götürmemiz ve Hong Konglulara bir amaç vermemiz gerekiyor. Artık her zamankinden daha fazla sosyal uyum ve bir topluluk duygusuna ihtiyacımız var. Bu yüzden, Hong Kong hükümetini her insanın içindeki bu topluluk ruhuna başvurmaya ve bir amaç duygusu aşılamaya çağırıyorum.

Hepimiz aynı gemideyiz ve aynı fırtınayı atlatıyoruz, bu yüzden fırtınayı bir cephe gibi birlikte atlatabiliriz. Hepimiz bu işte birlikteyiz, öyleyse öyle davranalım!