Hong Kong 2020'de sosyal düzene kavuşacak

Hong Kong 2020'de sosyal düzene kavuşacak

Shenzen Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Li Peiwen, 2020 yılında Hong Kong'da sosyal düzenin neden sağlanması gerektiğini China Daily için kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Bu yıl, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü ve Hong Kong'un ana vatanla yeniden dönüşünün 22. yıl dönümüydü. Hong Kong Özel İdare Bölgesi, Çin'e dönüşünden bu yana, "iki ülke tek sistem" ilkesinde anakara Çin Anayasasına bağlı olarak gelişimini sürdürdü. Anayasanın12. Maddesi, "Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti'nin yüksek derecede özerkliğe sahip ve doğrudan Merkezi Halk Hükümeti'ne girecek yerel bir idari bölge olacaktır." ibaresini içeriyor.

Çin'e dönüşünden bu yana geçen 22 yıl içinde Hong Kong, bir dizi zorluğun üstesinden geldi. Merkezi hükümetin desteği sayesinde büyük sosyal, ekonomik ve kültürel başarılar elde etti. Guangzhou-Shenzhen-Hong Kong yüksek hızlı demiryolunun Hong Kong'a uzatılması ve Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü'nün açılması, Hong Kong'un genel kalkınma planına entegrasyonu için sağlam bir temel oluşturdu.

Ayrıca, Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi, Hong Kong'un uzun vadeli refahı ve istikrarı için etkili bir kurumsal garanti sağlayacaktır. Ayrıca Özel İdari Bölgesi, uluslararası ve bölgesel iş birliğini bütünleştirici gelişimi desteklemek için Kuşak ve Yol İnisiyatifi tarafından sunulan kalkınma fırsatını değerlendirecektir.

BİRİLERİ HONG KONG'U KAOSA SÜRÜKLEDİ

Tüm bunlar yaşanırken 2019, Hong Kong için alışılmadık derecede kaotik günler yaşadı. Hazirandan bu yana radikal göstericiler şiddet olayları başlattı. Hong Kong'da olayları tetikleyen hükümeti suçlu iade kanununu geri çekmek dahi şiddeti önlemeye yetmedi. Çünkü amaç yasayı değiştirmek değildi.

Son altı ay boyunca, göstericiler trafiği engelledi, araç yaktı, üniversite kampüslerini işgal etti, polis memurlarına ve Yasama Konseyi binası da dahil olmak üzere hükümet binalarına saldırdı. Hatta kendilerine karşı çıkan bir yaşlı adamı canlı canlı ateşe verdiler. Bunu yaparak, sadece Hong Kong'un ekonomisini ve sosyal düzenini değil, aynı zamanda "tek ülkeli, iki sistemi" baltaladılar.

ABD OLAYLARIN İLK İSMİ

Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki yabancı güçler, kendi dar siyasi hedeflerini gerçekleştirmek için radikalleri destekleyerek gösteriler düzenlediler. Örneğin, 27 Kasım'da ABD yönetimi, Çin hükümetinin güçlü itirazlarına rağmen Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nı kabul etti. Bu karar direkt Çin'in iç işlerine müdahale olarak değerlendirildi.

2020'de Hong Kong hükümetinin kargaşayı sona erdirmek ve şiddetin faillerini yasalara göre cezalandırmak için daha kararlı önlemler alması gerekecek. Hong Kong hükümeti sosyal düzeni yeniden sağlamak için çaba sarf etmelidir.

Hukukun üstünlüğü, Hong Kong'un şiddeti sona erdirmesi ve sosyal düzeni düzeltmesi için en etkili önlemse, Hong Kong sakinlerinin geçim kaynaklarını iyileştirmek ve sosyal ve ekonomik gelişimlerini teşvik etmekte hükümetin görevleri arasındadır.