HKSAR: ABD'nin HK konulu sözde yasa tasarına kararlılıkla karşı çıkarız

 HKSAR: ABD'nin HK konulu sözde yasa tasarına kararlılıkla karşı çıkarız

Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi tarafından onaylanan sözde Hong Kong Özerklik Yasası'na kararlılıkla karşı çıktığını açıkladı.

HKSAR tarafından dün yapılan açıklamada, adı geçen yasanın içeriği ve sözde yaptırımların tamamen kabul edilemez olduğu belirtilerek, "Sözde yaptırımlar bizi caydırmayacak, sadece Hong Kong ile ABD arasındaki ilişkiye ve ortak çıkarlara zarar verecektir." ifadesi kullanıldı.

ABD yasama organının insan hakları, demokrasi ve özerklilik bahaneleriyle arka arkaya yasaları onayladığını ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇUC) ayrılmaz bir parçası olan Hong Kong'u hedeflediği dile getirilen açıklamada, bunun ülkeler arasındaki yükümlülüklere ve saygıya aykırı olduğuna ve ulusal güvenlik mevzuatının her ülke için merkezi hükümete ait olduğuna işaret edildi. Açıklamada, ABD yasama organının çifte standart gözetmesinden esef duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası'nın HKSAR temel kanununu oluşturduğu ve Temel Yasa'nın 12. Maddesinde HKSAR'ın ÇHC'ye ait yüksek özerkliğe sahip yerel bir idari bölge olduğu ve Çin merkezi hükümetine bağlı olduğunun belirlendiği hatırlatıldı. HKSAR'da "Bir Ülke İki Sistem" ilkesinin uygulanmasının tamamen ÇHC'nin iç işleriyle alakalı bir konu olduğuna ve herhangi bir ülke veya kongrenin doğrudan ya da dolaylı olarak müdahale etme hakkına sahip olmadığına dikkat çekildi.

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi 30 Haziran'da onaylanan ÇHC HKSAR Ulusal Güvenlik Koruma Yasası'nın bir ulusal yasa olduğu ve Temel Yasa'nın 18. Maddesinin ilgili hükümlerine uygun olarak yürürlüğe girdiği kaydedilen açıklamada, HKSAR'da ulusal güvenlik tehdidinin öne çıktığı özellikle geçen yılın haziran ayından bu yana giderek şiddet ve kaos durumunun yükseldiği dile getirilerek, sekiz gün içinde yaklaşık 3 milyon Hong Kong sakininin ulusal güvenlik yasasını desteklemek için imza attığı ifade edildi.

Ulusal Güvenlik Yasası'nın sadece ulusal güvenliği tehdit eden dört çeşit suçu ve çok az sayıda suçluyu hedeflediğine ancak Hong Kong sakinlerinin meşru hakları ve özgürlüklerini ve Hong Kong'un yüksek özerkliği, bağımsız yargısını ve yasa üstünlüğünü asla etkilemeyeceğine dikkat çekildi.

HKSAR yönetimi ABD'nin yasasının Hong Kong'daki finansal kurumlar üzerinde yasal etkisi olmadığını yineledi. HKSAR yönetimi ABD'nin sorumlu bir yaklaşımla finansal kurumların ve birçok müşterinin normal işleyişini etkileyebilecek eylemlerde bulunmaması gerektiği uyarısında bulunarak, Çin merkezi hükümeti ve HKSAR yönetiminin gerektiğinde karşı önlemler alabileceğini ifade etti.