Hintli elitlere uyarı

Hintli elitlere uyarı

Global Times / Long Xingchun

Hindistan'ın yakın zamanda Taiwan ile ticaret görüşmeleri yapmayı düşündüğüne ilişkin haberler duyuldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, geçen hafta salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in bu konudaki itirazlarını dile getirerek, "Çin, diplomatik ilişki içinde bulunduğu ülkeler ile Taiwan arasındaki her türlü resmi alışverişe ve herhangi bir resmi anlaşmanın imzalanmasına kesinlikle karşıdır." dedi.

Hindistan Ekonomi Times gazetesinde, yayımlanan habere göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin Taiwan ile bir ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin görüşmeler başlatma planı bulunmuyor.  Bir kaynağa dayandırılarak verilen haberde, Hindistan'ın adayla ticari diyaloglar başlatabileceğinin spekülatif ve temelsiz olduğu belirtildi.

Hindistan'ın Taiwan ile resmi düzeyde ilişkiler geliştirmeyi düşünmesi akıllıca olmayacaktır. Hindistan bu görüşmeleri başlattığı takdirde bu tek Çin ilkesini ve Hindistan hükümetinin Çin'e olan bağlılığını ihlal edecektir.

Taiwan, Çin ana karasıyla ilişkilerinde pazarlık kozları elde edebilmek için daha fazla ülkeyle resmi ilişkiler kurmak istiyor. Bunun Taiwan'ın yalnızca en büyük rüyası olduğu kanıtlandı. Taiwan'ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile bir ticaret anlaşması yapmayı düşündüğü, ancak bir ilerleme kaydedilmediği de bildirildi.

ÇİN, TAIWAN İLE TİCARİ VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER GELİŞTİREN DİĞER ÜLKELERE İTİRAZ ETMİYOR

Hindistan ile Taiwan Adası arasındaki ticaret dâhil yakın bir ekonomik ilişki bulunuyor. İki taraf, 2018'de ekonomik ilişkileri daha da genişletmek amacıyla güncellenmiş bir ikili yatırım anlaşması imzaladı. Çin, Taiwan ile ticari ve kültürel ilişkiler geliştiren diğer ülkelere itiraz etmiyor. Bir ticaret anlaşması imzalanacaksa, resmi daireler yerine kamu kurumları tarafından yapılabilir. Bir ülke resmi ticari bağlar geliştirmek istediğinde, bu hiçbir şekilde tamamen bir ticaret meselesi değildir.

Taiwan Adası'na gelince, Hindistan en fazla spekülatif hamleler yapabilir. "Taiwan kartını" oynayacak durumda bile değil. Boğazlar arası ilişkilerde hiçbir menfaati yoktur. Taiwan Adası ile yaptığı alışveriş, tıpkı yakın zamanda Çek Cumhuriyeti'ndeki bazı yetkililerin denediği gibi, manevralardan başka bir şey olamaz. Hindistan'dan Taiwan'a yönelik spekülatif hamleler şimdiye kadar çoğunlukla hükümet dışı kanallardan geldi. Hindistan hükümeti, Çin ile sınır geriliminin ardından temmuz ayında Taiwan'a yeni elçi olarak üst düzey bir diplomat belirlemesi dışında resmi düzeyde tek Çin ilkesini ihlal etmedi.

Aralarında düşünce kuruluşlarındaki araştırma görevlileri, medya personeli ve emekli yetkililerin bulunduğu bazı Hintli elitler, "Taiwan kartını" oynamak da dâhil olmak üzere Çin'e karşı sert bir duruş sergiliyorlar. Hindistan'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Arvind Gupta, Hindistan'ın tek Çin politikasını yeniden düşünmesi ve revize etmesi ve Taiwan sorunu gibi Çin'deki coğrafi, etnik ve ekonomik fay hatlarından faydalanması gerektiği fikrini ortaya attı.

HİNDİSTAN HÜKÜMETİ KAYIPLARI TARTMAK ZORUNDA

Bu sözde elitlerin, Çin-Hindistan ilişkilerinde yıkıcı değil yapıcı bir rol oynaması gerekiyor. Ancak, Hint toplumundaki Çin karşıtı duygulara hitap etmek için Çin'i suçluyorlar. Ancak Hindistan'ın kendi diplomatik düşmanlarını görmüyorlar ve dış güçler tarafından kolaylıkla yanıltılabiliyorlar. Resmi bir pozisyonları olmadığı için, Çin ile ilişkilerin bozulabileceği ihtimali karşısında bir sorumlulukları bulunmuyor.

Taiwan sorunu, Çin-Hindistan ilişkileri üzerinde mevcut sınır tartışmalarından çok daha fazla kötü etkisi olacak. Sınır anlaşmazlıkları ikili ilişkileri tehlikeye atsa da, her iki taraf da düşmanlığa yönelmeden görüş ayrılıklarını gidermeye çalışıyor. Hindistan Taiwan'ın ayrılıkçı güçlerini desteklediği takdirde, özellikle adımlarıyla Çin'i karşı önlem olarak Hindistan'daki ayrılıkçıları desteklemeye zorlaması halinde iki ülke husumete düşecektir. Karşılıklı güven aşınacak. Her biri zayıf olana saldırır. Birbirlerinin temel çıkarlarına zarar verirler.

Hindistan hükümeti kayıpları tartmak zorunda. Hindistan, "Taiwan kartı"na başvurmanın sonuçlarına katlanmak zorunda. Hindistan'dan Çin ile ilişkilerini ele alırken itidalli davranması ve bilgeliğini kullanması bekleniyor.