Hint medyası Çin saldırganlığına devam ediyor

Hint medyası Çin saldırganlığına devam ediyor

Çin Devlet Meclis Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Hintli mevkidaşı Moskova'da yaptıkları görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki sınır gerilimlerinin azaltılması konusunda uzlaşmaya varıldığını açıklamalarına rağmen, bazı Hint medya kuruluşları milliyetçiliği kışkırtarak gerginlikler üzerine spekülasyon yaratmaya devam ediyor.

Hint medyası ve mantıksız histerisinin altında, Narendra Modi yönetimi tarafından Çin şirketlerinin hedef alınması yatıyor. Hükümetin Çin'e karşı yürüttüğü kampanya, Hindistan medyasına aşırı milliyetçiliğin alevlerini körüklemek için yangına benzin dökercesine adımlar atmasını sağlıyor.

Çinli işletmelere yönelik saldırılarının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi başlatılması çıkarcı sözde müttefiklerin takibi ile devam ediyor. İki yönetim tarafından Çin ekonomisine uygulanan koordineli bir baskının parçasını Hint medyası oluşturuyor gibi. Eğer durum gerçekten böyleyse, Yeni Delhi şimdi yüzleşmenin ne Hindistan'ın ne de Çin'in çıkarına olmadığı konusunda Beijing ile varılan mutabakatı sürdürmelidir.

WUHAN VE CHANNAI RUHU YAŞATILMALI

İki tarafın sınır boyunca tansiyonu düşürmeyi kabul ettiklerini açıklayan Dışişleri Bakanları, Başbakan Narendra Modi ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping arasında önceden varılan uzlaşmaları rehber almayı kabul ettiklerini söylediler. Wuhan ile Chennai'deki iki gayriresmi yüz yüze görüşmeleri sırasında, liderler iki ülkenin daha yakın ortaklığını geliştirmek ve kalkınma stratejilerinin güçlendirme konusunda sözler vermişti.

Hindistan ile Çin komşudur ve daha güçlü bir ortaklık kurmak her ikisi için de kalkınma fırsatları yaratacaktır. Aslında pek çok Hintli şirket yasaklı Çin uygulamalarıyla geçimini sağlıyor ve geçim kaynaklarının ciddi şekilde etkilendiğini gördüler. Ancak, Çin uygulamalarını ve ürünlerini boykot etme çağrısı yapan fanatik milliyetçi medya insanlara zarar verdiğini anlamadı. Buna karşılık, Çin hükümetinin Hindistan ile ilişkilerde uyguladığı soğukkanlılık sayesinde Çin halkı arasında benzer bir Hindistan karşıtı çılgınlık yaşanmadı. Yeni Delhi'nin milliyetçi geçinen basından gördüğü zararı iyi anlaması gerekiyor.

Kaynak: China Daily