Hegemonik zihniyetten kurtulmak barış getirecek

Hegemonik zihniyetten kurtulmak barış getirecek

Taihe Enstitüsünden araştırmacı Wang Zaibang, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasında yaşanan gerilimleri deneyimli diplomat Henry Kissinger'ın önerilerini dikkate alarak China Daily için kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 14 Kasım'da New York'ta düzenlenen ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi'nin Yıllık Gala Yemeği'nde konuştu. Kissinger, "Avrupa medeniyetini harap eden dünya savaşlarından daha felaket sonuçları ortaya koyacak." diyerek ABD ve Çin arasında süren ticaret savaşlarına dikkat çekti.

ÇİN'İN GELİŞİMİ ABD'Yİ KORKUTUYOR

Kissinger, 1970'lerde Çin ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesinin ardındaki kilit isimdir. O zamandan beri iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeye kendini adamıştır. En son ifadesini analiz ederken bu arka plan dikkate alınmalıdır. Ünlü diplomatın sözleri rasyonel çünkü Çin-ABD ilişkileri yeni değişiklikleri ortaya çıkardı. Çin'in hızla gelişmesiyle birlikte, Çin ile ABD arasındaki boşluk hızla daralıyor. Çin, birçok açıdan ABD'nin potansiyel rakibi haline geldi. Kissinger, "Çin'in gelişimi birçok yönden ABD'ye meydan okuyor." ifadesi ile iki ülke arasındaki çekişmeyi özetledi.

Kissinger'ın son sözleri, son yıllarda birçok kez dile getirdiği görüşü yansıtıyor. Her iki ülke de değişti, buna bağlı olarak ilişkileri değişti ve geri dönüşü yok. Deneyimli diplomatın Çin-ABD ilişkileri konusundaki görüş ve önerilerini göreceli olarak tarafsız bir bakış açısıyla getirmesi söylemelerini oldukça yapıcı kılıyor. Kissinger Çin'i iyi anlayan biri olarak, Çin'in barışçıl gelişme yoluna inancına sahip. Bu nedenle, iki ülkenin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair bazı ipuçları veriyor.

ÇİN'İN UZATTIĞI ZEYTİN DALINI TUTUP TUTMAMAK ABD'NİN ELİNDE

Henry Kissinger, "Bir tarafın diğer tarafa hükmedebileceğini düşünmenin artık mümkün olmadığını" ve her iki ülkenin de bu tür bir rekabete girmemesi gerektiğini söyledi. Mevcut dönemde, Çin-ABD ilişkileri her iki ülkenin diplomasisinde en önemli rolü oynamaktadır. İkili ilişkilerin gelişmesi için stratejik adımlar mutlaka atılmalıdır.

Çin-ABD arasında stratejik diyalog uluslararası kurumlarca teşvik edilmelidir. Gelecekteki ilişkilerin temel çizgisinin çizilmesi gerekiyor. İki taraf birbirlerinin temel çıkarlarına saygı göstermeli ve stratejik sözlerini tutmalıdır.

Washington, Beijing'i hegemonik zihniyetiyle tehdit olarak görüyor. Çin sürekli olarak barışçıl gelişme yolunu takip ettiğinden, ikili ilişkileri iyileştirmenin anahtarı ABD'nin elinde.

ABD'nin bu süreçte strateji açısından olgunlaşması gerekiyor. Washington şu anda Çin'in gelişimini kabul etmeyebilir, ancak barış içinde bir arada yaşamayı kabul edecektir.