Hardun Yerleşim Merkezi milli dayanışmanın örnek yerlerinden biri

Hardun Yerleşim Merkezi milli dayanışmanın örnek yerlerinden biri

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin kuzeybatısında yer alan Tacheng (Çöçek) kenti, milli dayanışma konusunda örnek kent unvanına sahip. Bozkır kültürü ile tarım kültürünün kesiştiği bölgede yer alan Tacheng kenti, tarihte İpek Yolu'nun önemli kavşaklarından biriydi.

Tacheng kentinin nüfusu 170 bini aşmış durumda. Bu nüfus Han, Kazak, Hui, Uygur, Davor ve Rus dâhil olmak üzere 25 etnik gruptan oluştu. Azınlık etnik grupların nüfusu, Tacheng nüfusunun yüzde 36'sını oluşturuyor. Tacheng'da yaşayan farklı etnik gruplara mensup vatandaşlar, dayanışma ve uyum içinde birlikte yaşayarak birçok etnik grup ve farklı kültürün kaynaştığı güzel bir tablo oluşturdular. Nar taneleri gibi birbirlerine sıkıca bağlanan etnik grupların ortak refah ve kalkınmaya kavuştukları yepyeni bir çehre görüldü.

2002 yılında kurulan Hardun Yerleşim Merkezi, Tacheng'de milli dayanışmanın örnek yerlerinden biri. 14 etnik grubun bir arada yaşadığı Hardun Yerleşim Merkezi'nde azınlık etnik grupların nüfusu toplam nüfusunun yüzde 70'ini oluşturuyor. Farklı etnik gruplara mensup vatandaşları günlük yaşamlarında karşılıklı saygı, anlayış ve hoşgörünün örneklerini sergiliyorlar.

Hardun Yerleşim Merkezi'nde yaşayan 74 yaşındaki Sadıkcan Emin, yerleşim merkezindeki engelli, yaşlı ve düşük gelirli insanlara sebze ile et tedarik etti, onların zorluklarını çözmelerine yardımcı oldu. Sadıkcan Emin, komşularına kendi ailesi gibi davrandı ve dostluk kurdu. Sadıkcan Emin, 2009 yılında aile üyelerinin desteğiyle önemli bir karar aldı. Ülkenin milli bayramlarında kendi avlusunda milli bayrak töreni düzenlemek istedi. Sadıkcan Emin, rüzgâr veya yağmur demeden avlusunda düzenli olarak milli bayrak töreni düzenliyor. Aradan geçen 11 içinde bu törenlere katılanların sayısı 100 bini aştı.

Sadıkcan Emin, milli bayrak töreni düzenleyerek vatana olan sevgisini gösteriyor. Ayrıca attığı somut adımlarla çevresindeki insanların vatanseverliğini daha da artırıyor. Bu durum, Çin'in küçük sınır kentinde güzel bir manzara oluşturuyor.

Sadıkcan Emin milli bayrak gösterdi

Milli bayrak töreninin düzenlendiği avlu

Sadıkcan Emin'in komşuları bir araya geldiler

Hardun yerleşim merkezinde çeşitli etnik grupların bir arada dans etmesinden bir görüntü