“Güvenli ve müreffeh bir Hint-Pasifik”

“Güvenli ve müreffeh bir Hint-Pasifik”

China Daily / Yao Yuxin

Uzmanlar, merkezi Weihai'de bulunan Shandong Üniversitesi Global Engagement Akademisi tarafından cumartesi günü düzenlenen çevrim içi bir seminerde, Çin'in tüm taraflardan güçleri birleştirmesi ve küresel fikir birliği dışında bir Hint-Pasifik stratejisi oluşturmaya katılması gerektiğini bildirdiler. Çin Renmin Üniversitesi, Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı He Weiwen, "Hint-Pasifik stratejisi olgun olmaktan uzaktır, şu anda her bir tarafın farklı bir ifadesi vardır." diye konuştu.

He ile benzer görüşü paylaşan Çin Okyanus Üniversitesi Deniz Geliştirme Enstitüsü'nde saygın Profesör Pang Zhongying, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başlattığı bir Hint-Pasifik stratejisinin Hint Okyanusu için çerçeve olmaması gerektiğini, bölgesel bir oyuncu olarak Çin'in, kazan-kazan Hint-Pasifik stratejisi oluşturmak için diğer ülkelerle birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

"GÜVENLİ VE MÜREFFEH BİR HİNT-PASİFİK"

Giden ABD Başkanı Donald Trump'ın aksine Başkan seçilen Joe Biden, "özgür ve açık bir Hint-Pasifik" yerine "güvenli ve müreffeh bir Hint-Pasifik" i destekleyebilir.

Shandong Üniversitesinde yardımcı araştırmacı Wang Pengquan, Biden yönetiminin Çin'i ana rakip olarak tanımlayan ABD temel stratejisini neredeyse hiç değiştirmeyeceğini söyledi. ABD Çin'e karşı Hint-Pasifik stratejisi bayrağı altında daha fazla müttefik getirmek için daha fazla çaba sarf edebileceğinden, seminere katılan uzmanlar, Çin'in özellikle Güneydoğu Asya Ekonomik İş Birliği (ASEAN) ve Avrupa Birliği (AB) ile iş birliğinin önemini vurguladılar.

Çin Okyanus Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Kamu İdaresi Okulu başkan yardımcısı Sun Kai, Çin'in ülkelerin iki süper güç arasında taraf seçmede isteksiz olduğu Güneydoğu Asya'da bir atılım yapabileceğini belirtti.

ÇİN, AVRUPA BİRLİĞİ İLE İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRMELİ

Çin Renmin Üniversitesinde Uluslararası Çalışmalar Profesörü Wang Yiwei, Avrasya'da bulunan AB'nin Hint-Pasifik bölgesindeki rolüne de daha fazla önem verilmesi gerektiğini ve Çin'in bu bölgede AB ile daha fazla üçüncü taraf iş birliğine sahip olması gerektiğini kaydetti.

Shandong Normal Üniversitesi Kamu Yönetimi Fakültesi'nde Doçent Ma Jianying, ABD'nin Hint-Pasifik stratejisini ortaya koymak için Taiwan'ı bir satranç taşı olarak daha fazla manipüle edebileceğini söyledi.

Çevrim içi forumun düzenlendiği Global Engagement Academy Başkanı ve Shandong Üniversitesi Kültürlerarası İletişim ve Küresel Çalışmalar bölümünde Yardımcı Profesör Jia Wenshan, "Çin, bölgesel güvenlik ve refah için Hint-Pasifik bölgesi dışındaki bir ülke olan ABD'nin bölgeye müdahalede meşruiyeti hakkında sorular sormalıdır." dedi.