Gönüllü konsoloslar: Yardım etmekten mutluyuz

Gönüllü konsoloslar: Yardım etmekten mutluyuz

Çin'in Türkiye'deki konsolos ve koruma çalışmaları toplantısı 23 Kasım'da Ankara'da yapıldı. (Yanwei/CRI)

Yurt dışında yaşayan Çinli göçmenler ve öğrencilerin bir grubu var; "Gül hediye edilir, güzel koku elinde kalır." Bu inançla başkalarına elinden gelen yardımı sağlarlar. Onlar bir teşekkürden başka karşılık beklemiyorlar.

Çin'in Türkiye'deki konsolos ve koruma çalışmaları toplantısı 23 Kasım'da Ankara'da yapıldı. Toplantıya Türkiye'nin dört bir yanından gelen "gönüllü konsoloslar" katıldı ve deneyim ve tecrübelerini konsolosluk koruma çalışmalarına katılmak isteyenlerle paylaştı. Herkes toplantıda kendi deneyimlerini anlattı.

Yumajiang Baikeli Türkiye'de birçok önemli konsolosluk korumasına katıldığı için "2019 yılı En Seçkin Gönüllü Konsolos" unvanını kazandı. Yumajiang Baikeli, konsolosluk koruması ekibine katılmanın Türkiye'de zorluklarla karşılaşan vatandaşlara daha fazla yardım sağlamayı amaçladığını belirtti. Yumajiang, eski Atatürk Havalimanı'nda bir vatandaşın yaşadığı vize sorununu çözmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Yumajiang, "Havalimanında bir kişiyi ağlarken gördüm. Ne olduğunu sormak için ona yürüdüm. Çincemi duyar duymaz heyecanlanarak daha yüksek sesle ağlamaya başladı. Zor durumda bir Çin vatandaşı görmek kendisine ümit verdi." dedi.

Bu kişinin vize süresi dolmuştu ve havalimanında kalmıştı. Yumajiang, sorunu çözdü ve bu kişiyi uçağa kadar uğurladı.

Yumajiang tek başına gönüllü konsolosluk yapmıyor, aynı zamanda aile mensuplarını da bu işe katkıda bulunmaya teşvik etti.

Çinli bir kız Türkiye'de gezerken sırt çantasını kaybetti. Sırt çantasında aralıklı akıl hastalığını tedavi eden ilaç bulunuyordu. İlacı kaybeden kız havalimanındayken hastalanarak kendini lavaboya kilitledi. Yumajiang, Çin Başkonsolosluğundan haber alır almaz eşiyle birlikte havalimanına gitti. Yumajiang'ın eşi lavaboya girip kızı yatıştırdı. Kız lavabodan çıktıktan sonra Yumajiang'ın eşinin elini sıkıca tutarak yanından ayrılmaması için yalvardı.

Ertesi gün, kızın anne ve babası Çin'den İstanbul'a geldi. Yumajiang, bu ailenin maddi durumunun pek iyi olmadığını fark etti ve üç kişiyi kendi evinde konaklamaya davet etti. Yumajiang kendi mutfağını da bu aileye verdi. Anne baba kıza sevdiği yemekleri pişiriyor ve kızın iyileşmesine yardımcı oluyordu. Kız ailesi Yumajiang'ın evinde 10 gün oturdu. Kız sağlık kontrolünden geçip Çin'e gerdi döndü. Yumajiang, kız ailesiyle son geçim sebebiyle yakın ilişki kurdu ve bugüne kadar kendi akrabası olduğu gibi çok sıkı temasta bulundu.

Saddam Umar da gönüllü ekipten çok aktif biri. Genç olmasına rağmen konsolosluk koruması için uzun yıllar çalıştı. Saddam, yardım ettiği birin ağzından en içten bir "teşekkür" duymanın kendisini en mutlu eden şey olduğunu ifade etti.

Pali Niyazi, Türkiye'de bir üniversitede okumakta ve kampüste gönüllü olarak konsolosluk koruma çalışmasına katılmaktadır. Pali, Türkiye'de eğitim gören arkadaşlarına yardım etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Pali, "Yardım elini başkasına uzatmak Çin ulusunun geleneksel bir ruhudur. Dinlenme vaktimi bu iş için kullansam da çok anlamlı bir iş yapıyorum. Bir de bu işler benim için çok değerli bir tecrübedir." diye konuştu.