Göç Örgütü ayrımcılığa karşı uyardı: Virüsü yayan “yabancılar” değildir

Göç Örgütü ayrımcılığa karşı uyardı: Virüsü yayan “yabancılar” değildir

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütü'nden (IOM) yapılan açıklamada, Covid-19 yeni koronavirüs pandemisi sırasındaki korku ve belirsizliğin anlaşılabilir olduğu, ancak bu korkunun yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa sebebiyet vermemesi gerektiği vurgulandı.

Korkuya dayalı ayrımcı yaklaşımlar ve nefret suçlarının hedef seçilen grupların haklarını ihlâl ettiğine ve güvenliğini etkilediğine dikkat çekildi.

Bu nedenle hastalığın nasıl yayıldığı hakkında doğru bilgiler sağlanmasının büyük önem taşıdığı dile getirilen açıklamada, virüsün yayılmasında "yabancılar" veya "dışarıdan gelenler" kavramı üzerinde verilen yanlış bilgilerin ciddi zarara yol açtığı ve insanların yaşamlarını tehlikeye atabileceği ifade edildi.

IOM, gerçeklere ve bilimsel verilere dayalı kamusal bilgilendirmeler yapılması, sosyal bütünlüğü destekleyen politikaların çıkarılması, tüm ülkelerde göçmenlere, etnik kökene yönelik şiddet ve kin suçları dahil olmak üzere ayrımcılık ve yaftalamanın önlenmesi ve bu tip suçların ciddi şekilde cezalandırılması gerektiği çağrısında bulundu.