Global Times gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin yazdı

Global Times gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin yazdı

Global Times gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin, Taiwan Adası yönetimi ve Amerika Birleşik Devletleri arasında artan gizli anlaşmaların bölge güvenliği için oluşturduğu kritik durumu kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Taiwan merkezli haber kaynaklarına göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'ndan (ÇHKO) 19 savaş ile bombardıman uçağı cumartesi günü Taiwan Boğazı'nın sözde "orta hattı" üzerinden uçarak güneybatı ve kuzeybatı yakın hava sahasına girdi. ÇHKO uçaklarının iki ardışık gün boyunca bu kadar büyük ölçekte Taiwan Adası yakınlarında uçtuğunu görmek emsalsizdi.

Bunun ÇHKO'nun bir adaya çıkarma senaryosunun bir tatbikatı olduğuna inanıyorum. Çin ana karasının Amerikan hükümeti ile adanın ayrılıkçı güçleri arasındaki gizli gizli anlaşmaya artık tolerans göstermediğini açıkça ilan etti. Bu tür bir gizli anlaşma, ana karanın öncelikli ve birincil hedefi haline geldi. Durdurulmalı, aksi takdirde ÇHKO nihai bir hesaplaşmaya kadar askeri operasyonlarını artırmaya devam edecek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma günü Çin ana karasını "askeri güç göstermekle" suçlarken, adanın yetkilileri cumartesi günü Beijing'i "Taiwan Boğazlarındaki barışçı statükoyu ihlal etmekle" suçladı. Çin ana karasının saçma sapan konuşmalara dikkat etmesine gerek yok.

Yükselen Boğazlar arası gerilimin nedeni, Taiwan lideri Tsai Ing-wen'in göreve geldikten sonra "1992 Mutabakatı"ndan vazgeçmesi ve Taiwan Boğazları'ndaki durumu değiştirmesidir. Ayrıca ABD, Taiwan Seyahat Yasasını onaylayarak ve adaya silah satışlarını artırarak adayla siyasi ve askeri bağlarını yükseltmiştir.

ABD'nin ve adanın tek Çin ilkesini ihlal etme yönündeki ahlaksız hareketi, Boğazlar ötesi durumunun kötüleşmesine yol açtı. ÇHKO'nun son günlerdeki büyük ölçekli uçak operasyonları ve tatbikatları, anakaranın stratejik karşı saldırısı için bir dönüm noktası olarak görülebilir.

ÇHKO'nun savaş jetleri, Taiwan Adası'ndan sadece "bir santim" uzaklıkta. ABD ve ada yönetimi, Taiwan'ı Çin'den ayırmak için iş birliği yapmaya devam ederse, ÇHKO'nun adanın üzerine savaş uçakları gönderecek ve orada askeri tatbikatlar yapacak kadar kararlı olduğuna inanıyoruz.

Önemli olan Çin ana kara toplumunun tamamının adanın ayrılıkçı otoritelerine karşı sabrını yitirmiş olmasıdır. Ana karadaki insanlar evrensel olarak adanın yetkililerinin önemli bir ders alması gerektiğine inanıyor. Adanın ordusu ÇHKO'nun jetlerine ilk atışı yapmaya cesaret ederse, ÇHKO adanın askeri kuvvetlerine karşı yıkıcı saldırılar düzenleyerek Taiwan sorununu tamamen yeni bir aşamaya taşıyacak.

ABD birliklerinin Boğazlar arası askeri bir çatışmaya müdahale edeceğine inanan çok az insan var. ABD gerçekten böyle yapsa bile, ÇHKO da bu senaryoya hazırlandı. ÇHKO, ABD'nin Taiwan Boğazları'na müdahalesini yeneceğinden ve ABD hegemonyasının emellerine ağır bir darbe indireceğinden emin.

Çin ana karası barışı seviyor, ancak barışın güçlü askeri yeteneklerle ve gerektiğinde bu gücü kullanma kararlılığıyla desteklenmesi gerektiğinin giderek daha fazla farkında. ABD ve ada yönetimi, el altından bağlarını geliştiriyordu, ancak kendilerini ifşa ettiler. Tsai'nin, çok geç olmadan ateşle oynamayı bırakması veya korkunç sonuçlara hazırlanması gerekiyor.