Gerçekleri görmek için daha kaç insan ölmeli?

Gerçekleri görmek için daha kaç insan ölmeli?

Beijing ve Washington yönetimi son günlerde telefon diplomasisine hız verdi. Beijing telefonları yeni tip koronavirüse karşı uluslararası dayanışmayı teşvik etmek için açarken, Washington'ın ise aklında salgını Çin'i tecrit etme fırsatına dönüştürmek yatıyor. Benzer temas listelerinin taban tabana zıt amaçları iki tarafın stratejik çelişkilerinin yoğunluğu hakkında bilgi sunuyor.

İki ülke arasında ticaret müzakereleri sırasında gelişen diyalog şimdi uzak bir anı olarak gözüküyor. Ticaret müzakerelerinin yarattığı olumlu tabloya rağmen Washington'ın kirli politikası dünyanın en büyük iki ekonomisinin ortak düşman olan yeni tip koronavirüse karşı omuz omuza savaşmasını zorlaştırıyor.

ABD ÇATIŞMAYI SEÇMEK ZORUNDA DEĞİL

İşler böyle gitmek zorunda değildi. Buna karşın Amerika Birleşik Devletleri (ABD), böyle bir zor bir durumda Çin'i şeytanlaştırmak istedi. Oysa, Washington'ın bu meydan okuyan tavrından bir adım geri atarak yeniden iş birliğine dönme kararı almaması için hiçbir neden yok.

Bu olumsuz tabloya karşın, Çin ve ABD'nin sadece ticarette değil daha birçok alanda birbirinin ana partneri olduğu unutulmamalıdır. Eğer Amerikalı karar alıcılar bu gerçekleri göz önüne alarak Çin karşıtı nefret söylemlerine karşı tetikte olurlarsa ilişkilerin tabutuna çivi çakmak yerine salgını karşılıklı fayda sağlayacak şekilde bir fırsata dönüştürmeyi başarabilirler.

GERÇEKLERİN SAKLANACAK TARAFI KALMADI

ABD Başkanı mart ayının sonunda Çinli meslektaşı ile yaptığı görüşmede ikili ilişkileri baltalayan iç faktörlere izin verilmemesi gerektiğini söylemişti. Yeni tip koronavirüs ülkede hayatını kaybedenlerin sayısını artırırken Amerika, halkı için en önemli ve gerçek tehdidin salgın olduğunu hatırlamalı.

Çarşamba günü itibariyle yeni tip koronavirüs nedeniyle Amerika'da hayatını kaybedenlerin sayısı 72 bini aştı. Salgını Çin'i kuşatmak için bir fırsat olarak görenler hedeflerine ulaşmak daha kaç insanın hayatını kaybetmesi gerektiğini açıklamalı. Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı Çin suçlanmasına rağmen, Washington'ın tüm belirtileri ve uyarıları görmezden geldiğinin saklanacak bir tarafı kalmamıştır.

Washington, her ne kadar zor olsa da gerçeklerle yüzleşmeli ve modeller ne kadar farklı olursa olsun önümüzdeki bu sert mücadelede virüsü yenmek için Beijing ve dünyanın geri kalanı ile çalışmalıdır.

Kaynak: Global Times