“Gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimini sağlayacağız”

“Gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimini sağlayacağız”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bazı az gelişmiş ülkeler veya gelişmekte olan ülkelerin yeni koronavirüs (Covid-19) aşısına erişimine destek sağlayabileceklerini kaydetti.

Sözcü Wang Wenbin, Çin'in Covid-19 aşılarını başarılı bir şekilde geliştirdikten sonra diğer ülkelere ücretsiz sağlayıp sağlamayacağına dair bir soruya yanıt verdi.

Wang Wenbin, aşının geliştirilmesini tamamladıktan sonra küresel kamu ürünü olarak kullanacaklarını ve taahhütlerini yerine getirmek için somut harekete geçtiklerini ifade etti.

Şu an Çinli aşı şirketlerinin aşı araştırma ve geliştirmesini tam çabayla yürüttüğünü ve birçok aşının faz 3 klinik deneme sürecine girdiğini dile getiren Wang Wenbin, Çin hükümetinin aşı geliştirme konusunda Çinli şirketlerin diğer ülkelerle iş birliği yapmasını desteklediğine işaret etti.

Wang Wenbin, Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından başlatılan "Covid-19 salgınının önlenmesi ve kontrolü için küresel iş birliğiyle yeni araçları geliştirme, üretme ve araçlara adil erişim" girişimine katıldıklarını belirtti.

Wang Wenbin ayrıca, uluslararası toplumla birlikte tüm ülkelerin eşit fırsatlara dayanarak etkili aşılara erişimi için katkıda bulunacaklarına dikkat çekti.