G20 ile varılmak istenen?

G20 ile varılmak istenen?

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı pazartesi günü video konferans ile gerçekleştirildi. Bir araya gelen yetkililer 2008 küresel mali krizinden sonra üstlendikleri etkili müdahaleci rolü tekrarlamaya hazır olduklarına dair açık bir sinyal verdi.

Toplantı, bakanların bir eylem planı üzerinde çalıştıklarını ancak ne olduğunu belirtmedikleri belirsiz bir açıklama ile sona erdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, bakanlara ve merkez bankası başkanlarına bu yıl "küresel mali kriz ya da kriz kadar kötü bir durgunluğun muhtemel olduğunu" söyledi.

Paylaşılan endişe verici bir istatistik, yatırımcıların krizin başlangıcından bu yana gelişmekte olan piyasalardan 83 milyar doları çıkarmış olmasıydı. Bu şimdiye kadar piyasalardan çekilen en yüksek tutar.

Çin ise, yeni bir mali kriz ile tehdit eden bu sağlık felaketine çok taraflı bir yaklaşım çağrısında bulunuyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fransız mevkidaşıEmmanuelMacron arasındaki telefon görüşmeleri sırasında Xi, Birleşmiş Milletler BM ve G20 gibi çerçeveler dâhilinde tüm ilgili tarafları koordine etmek için Fransa ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

"BORÇ İPTALLERİ" GEREKLİ

Beklenen krizin büyüklüğü ışığında, en azından 2005 Yüksek Borçlu Yoksul Ülke (HIPC) girişimi kadar iddialı bir önlemin hızla getirilmesi gerekli. Fakir ülkeler için büyük bir borç iptali ve ülkelerin acil sağlık harcamalarını karşılamaları için gereken mali desteği genişletme en önemli nokta.

IMF'nin kendisi, "1 trilyon dolarlık kredi verme kapasitemizi konuşlandırmaya hazır" olduğunu açıkladı. Strauss-Kahn, hâlihazırda sunulan acil durum kredilerine sadece sürdürülebilir borcu olan fonlar için erişilebilir olacağını belirtiyor. Bu kural birçok kırılgan ülkeyi dışlıyor.

BASKI ALTINDAKİ İŞÇİLER

Uluslararası Çalışma Örgütü, Covid-19 sonucunda dünya çapında yaklaşık 25 milyon işin kaybedilebileceğini ve bunun 2020 yılı sonunda 3,4 trilyon dolarlık gelir kaybıyla sonuçlandığını söyledi.

Bu nedenle kurtarma programları, sadece iş sektörünün ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda en savunmasız olan işçilerin ihtiyaçlarını da dikkate almalıdır.

Dünya gerçekten de dünyanın dört bir yanında insanlar umut verebilecek kesin tedbirler bekliyor. Sabırlar tükeniyor olabilir.

Kaynak: CGTN