“Fuar aslında bir vitrindir”

“Fuar aslında bir vitrindir”

Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı, Kocaeli Sanayi Odası öncülüğünde sanayideki tüm yeniliklerin yer aldığı ve katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceği profesyonel bir ortam hazırlamaktadır. Doğu Marmara Bölgesindeki sanayi kuruluşlarının ürettiği tüm yenilikleri aynı çatı altında sektörün önde gelen profesyonelleri ile buluşturan SANTEK 2019'da geniş ürün yelpazesi ile katılımcı profiline sahip fuarda önemli iş etkinlikleri yer almaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Takım Lideri Dr. Ahmet Şen dün Gizem Uçar'ın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu. Dr. Ahmet Şen, SANTEK Fuarı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

"SANAYİ VE TEKNOLOJİNİN BİRLEŞİMİYLE SANTEK"

Dr. Ahmet Şen, 6 Kasım'da 6'ncısı düzenlenen Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarının düzenlenme amacına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şen, "SANTEK, Sanayi ve teknolojinin birleşmesinden oluşmaktadır. Katılımcılara yeni iş fırsatları yakalama, yeni iş birlikleri kurma imkânı, yeni ürünler ve son teknolojileri doğrudan gözlemleme fırsatı, üniversite ve bilim çevrelerinin sanayi sektöründe faaliyet gösteren dernek, federasyon, Sivil Toplum Kuruluşları ile bir arada olma fırsatı sunmaktadır. Fuar kapsamında düzenlenen etkinliklere katılarak yeni teknolojiler ve son trendlerden haberdar olma olanağı, "Match4Industry" etkinliğinde yabancı iş adamı ile yapılan görüşmeler sonucu ülke ekonomisine katkı sağlayacak yüksek ölçekli iş bağlantıları kurma olanağı da sağlamaktadır. SANTEK Fuarı Üniversitelerin ar-ge çalışmalarının, sanayi ile iş birliği projelerini sunma,  girişimcilerin yenilikçi projelerini sanayicinin ve yatırımcının bilgisine sunulmasına katkı sağlar." dedi.

"FUAR ASLINDA BİR VİTRİNDİR"

SANTEK fuarının ilk düzenleniş tarihi ve sanayi alanına katkılarından bahseden Dr. Şen, "SANTEK fuarı, 6 yıl önce ülke sanayisinin teknolojik ürünleri ile ülke kalkınmasında ve 2023 Vizyonunun gerçekleşmesine destek gibi büyük bir vizyon ile yola çıkmıştır. SANTEK fuarı Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası iş birliğiyle, Kocaeli Valiliği, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekleriyle 6-9 Kasım tarihlerinde Kocaeli Belediyesi Uluslararası Fuar merkezinde gerçekleşmiştir. Fuarda hedef bölge ekonomisine, turizmine daha fazla katkı sağlamaktır. Önemli bir ifade vardır para üretilen yerde değil, vitrin olduğu yerde kalmaktadır. Fuara katılan savunma sanayi firmalarından 4 tanesi dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasındadır. Bu katılım savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen bölge firmalarımız için önemli bir fırsat. Yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri ile iş birliği kurabilme fırsatı oluşturmuştur." ifadelerini kullandı.

"ÜRETİMDE AMAÇ İNOVATİF ÜRÜN"

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Takım Lideri Dr. Ahmet Şen SANTEK fuarında yapılan Proje Pazarının amacına değinerek sanayi ve girişimcilere katkılarından bahsetti. Dr. Şen, "Ülkemizde üretilen ürünlerin rekabet gücünün arttırılabilmesi, inovatif veya ikame ürün olmak için Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Daha yüksek katma değer elde edebilmek için ülke kaynaklarının kendi imkânlarımızla uluslararası rekabet yeteneği yüksek ürünlere dönüştürülmesi için Doğu Marmara bölgesi yoğun endüstriyel konum dikkate alınarak tüm sektörler için olmazsa olmaz, elektrik, elektronik, savunma sanayi ihtiyaçları alanlarını kapsayan Elektrik, Elektronik Teknolojileri proje pazarı düzenlenmiştir." diye konuştu.

Haber: Ayşe Sayın (Radyo K.İ.)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu Radyo Kİ