Fransa'dan Lübnan'a destek için uluslararası konferans girişimi

Fransa'dan Lübnan'a destek için uluslararası konferans girişimi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardından ülkesinin Lübnan'a destek için ilerleyen günlerde uluslararası bir konferans düzenlemeyi planladığını söyledi.

Fransa'nın Beyrut Büyükelçiliği resmi konutunda basın toplantısı düzenleyen Emmanuel Macron, "Fransa, ilerleyen günlerde Lübnan'a destek için Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Dünya Bankası ve Avrupa Birliği (AB) ile uluslararası bir konferans düzenleyecek." dedi.

Lübnanlı yöneticilerle görüşmelerinde açık bir dil kullandığını, onlardan da sorularına şeffaf cevaplar beklediğini belirten Macron, "Eylül aynın başında Lübnan'a geri döneceğim. Bu büyük sıçramanın yapılabileceği kanaatindeyim." diye konuştu.

Macron "büyük sıçrama" ifadesine açıklık getirmedi.

MACRON'DAN "YENİ SİYASİ DÜZEN İNŞASI" ÇAĞRISI

Fransa'nın başkenti Paris'te 2018'de düzenlenen Lübnan'a destek konferansı CEDRE'de vadedilen yardımların, elektrik, su ve kurumlarda yapılacak reformlar ile yolsuzlukla mücadelenin gerçekleştirilmesini beklediğini kaydeden Macron, Lübnan'da yeni bir siyasi düzenin inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Macron, "Fransa, halkının güvenini kaybetmiş bir otoriteye açık çek vermeyecek. Hükümetin ya da cumhurbaşkanının yerine geçemem ancak bu kişilerin üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyebilirim. O da yeni bir Lübnan sözleşmesi oluşturmak." ifadelerini kullandı.