Fransa ile ABD vergi konusunda ortak bir çerçeve belirledi

Fransa ile ABD vergi konusunda ortak bir çerçeve belirledi

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile gerginliğe neden olan internet devlerine uygulanan vergi konusunda ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile ortak bir çerçeve belirlendiğini belirtti.

Le Maire, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında ABD Hazine Bakanı Mnuchin ile görüştü. 

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Le Maire, Google, Amazon ve Facebook gibi internet devlerine ülkede elde ettiği gelir üzerinden uyguladıkları vergiden vazgeçmediklerini aktardı. Le Maire, söz konusu şirketlerin vergilerinin ödemeleri aralık ayına ertelendiğini, bu süre içinde iki ülke arasında müzakerelerin yürütüleceğini söyledi.

Sorunun çözümüne ilişkin Mnuchin ile ortak bir çerçeve belirlendiğini ifade eden Le Maire, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) çerçevesinde uluslararası bir çözümün bulunabileceğini kaydetti. Le Maire, OECD çerçevesinde bir çözüm bulunmadan söz konusu vergilerin kaldırılmayacağının altını çizdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ile "harika" bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, gümrük vergilerinin yükselmesini önlemek için internet devlerine uygulanan vergi konusunda Trump ile bir anlaşma üzerinde çalışacaklarını ifade etmişti.