Fransa'da tartışmalı güvenlik yasa tasarısı kabul edildi

Fransa'da tartışmalı güvenlik yasa tasarısı kabul edildi

Fransa'da basın özgürlüğünü ihlal edebileceği, polis şiddetini artırabileceği, yönetimi otoriterliğe sürükleyebileceği yönündeki eleştirilerin hedefindeki tartışmalı güvenlik yasa tasarısı Ulusal Meclis'te kabul edildi.

Ulusal Meclis'te 17 Kasım'dan bu yana görüşülen ve güvenlik güçlerinin görüntülerinin sosyal mecralarda paylaşılmasını yasaklayan maddeler içeren tasarıya 104 milletvekili ret, 388 milletvekili kabul oyu kullandı.

Ulusal Meclis'teki 66 parlamenterin çekimser oy kullandığı tasarı, Ocak 2021'de Senato'nun onayına sunulacak. Senato'dan geçmesi halinde tasarı, son bir kez daha Ulusal Meclis'te oylanacak.

Belediye bünyesinde gösterilere müdahale için özel birliklerin kurulmasını öngören tasarı, güvenlik güçlerine görev sırasında kameralar kullanarak insanları izleme, gösterilerde "drone" kameralar kullanma yetkisi veriyor.

Basın özgürlüğünü kısıtlayacağı, polis şiddetini artıracağı gerekçesiyle eleştirilen tasarı, diğer yandan güvenlik güçlerinin görsellerini yayınlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin Euro'ya kadar para cezası öngörüyor.

Polis sendikaları tarafından beğenilen ancak uluslararası kuruluşlar, medya temsilcileri, aktivistler ve muhalefet başta olmak üzere toplumun birçok kesiminden tepki alan yasa tasarısı "Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin otoriter sürece kayma hevesi" olarak değerlendiriliyor.

Başbakan Jean Castex ise parlamentoda oylama öncesi yaptığı konuşmada, yasa tasarısının "mükemmel şekilde" hazırlandığını savundu. Tasarının kabul edilmesiyle polis memurlarının görüntülerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin engelleneceğini belirten Castex, devam edecek parlamento oturumlarında tasarının daha netlik kazanacağını ifade etti.