Florida'da acil durum ilan edildi

Florida'da acil durum ilan edildi

Dorian Kasırgası, doğu Karayip denizi üzerinde Kategori 1 seviyesinde seyrederken Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Florida eyaletinde acil durum ilan edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, "Vali doğu kıyısındaki tüm Floridalıları kasırganın etkilerine karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor." denildi.

Florida Valisi Ron DeSantis, yaptığı açıklamada "Doğu kıyısındaki Floridalıların bu fırtınayı yakından izlemesi önemlidir. Her Florida sakini, yiyecek, su ve ilaç dâhil yedi günlük malzemeye ve felaket durumunda bir plana sahip olmalıdır. Acil durum görevlileriyle Dorian Kasırgası'nı yakından izlemeye devam edeceğim. Eyalet, sahildeki tüm bölgelerin hazırlık faaliyetini desteklemeye hazırdır." ifadelerini kullandı.

Ulusal Kasırga Merkezi'nden yayımlanan hava raporlarına göre kasırganın şiddeti, pazar günü eyalete ulaştığında "Kategori 3" seviyesine ulaşacak.

Accuweather'a göre kasırganın hızı 80 mil olarak belirlendi. Windward Adaları'ndaki Barbados ve St. Lucia'yı geçen kasırganın şuan Puerto Rico'nun kuzeydoğu sahilinin hemen uzağında olduğu belirtildi.

Bu haftanın başlarında Axios sitesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın kasırgaları içlerinde nükleer bombalar patlatarak dağıtmayı önerdiğini bildirmişti.

Trump iddiayı reddederken uzmanlar bunun uygunsuz bir çözüm olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik Türkiye