“Filipinlerle çıkarlarımız anlaşmazlıklardan daha fazla”

“Filipinlerle çıkarlarımız anlaşmazlıklardan daha fazla”

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede, Çin ve Filipinler arasındaki ortak çıkarların anlaşmazlıklardan çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Başbakan Li, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Filipinler'in "İnşa, İnşa, İnşa" planıyla kenetlenmesini ve ikili iş birliğinin istikrarlı ve sağlıklı gelişmesini sağlamak istediklerini kaydetti.

Güney Çin Denizi konusuna da değinen Li Keqiang, durumun genel olarak istikrarlı olduğuna ve bölgedeki ülkelerin barış içinde bir arada bulunduğuna işaret etti.

Filipinler'in Çin-ASEAN ilişkilerinin koordinatör ülkesi görevini üstlendiği süreçte Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'nı (COC) imzalamak istediklerini dile getiren Li Keqiang, denizlerde petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarını yürütmek ve bölgenin barışı ile istikrarını korumak için ortak çaba beklediklerini vurguladı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ise, Filipinler'in Çin'le asla muharebe etmeyeceğinin altını çizerek, Çin-ASEAN ilişkilerinin koordinatör ülkesi olarak, Çin ve diğer ASEAN ülkeleriyle COC müzakerelerini hızlandırmaya hazır olduklarını belirtti.

Duterte ayrıca, Batılı ülkelerin COC müzakerelerine katılmadığına, dolayısıyla Güney Çin Denizi bölgesindeki ülkelerin çabalarını engellememesi gerektiğine dikkat çekti.