Faucı'den dikkat çeken uyarı

Faucı'den dikkat çeken uyarı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) mutasyona uğramış yeni bir türünün, hastalığın daha hızlı yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Amerikan Tıp Dergisi  (The Journal of the American MedicalAssociation) ile röportaj yapan Fauci, İtalya'da meydana gelen salgının Wuhan'da ortaya çıkan virüsten daha farklı özellikler gösterdiği açıklamasında bulundu. Fauci virüsün İtalya versiyonunun insandan insana daha etkili bir şekilde bulaşarakhastalığın seyrini zorlaştırdığını kaydetti. Fauci, "Görünüşe göre mutasyona uğrayan virüs daha iyi çoğalıyor ve daha hızlıbulaşıcı olabiliyor. Aynı zamanda solunum sistemine tesiri daha fazla." dedi.

"VİRÜS UYUM AVANTAJINI KULLANIYOR"

"G614" adlı verilen türün, dünyada görülen en yaygın mutasyon olduğuna, yerel enfeksiyonların en erken ortaya çıktığı yerlerde dahi hakim haline geldiğine dikkati çeken Fauci, "Virüs türünün bir uyum avantajı olduğu anlaşılıyor, bu bulaşıcılığı artıran bir faktör olabilir." ifadelerine yer verdi.

Virüsün söz konusu türünün görüldüğü kişilerin üst solunum yollarında daha fazla bulaşıcı içerik tespit edildiğine, bunun kişinin hastalığı bulaştırma ihtimalini artırdığına işaret eden Fauci, türün hastalığı daha ağır hale getirdiğine dair ise kanıt bulunmadığını kaydetti.

Kaynak: Fox News