Euro Bölgesi'nde üretim, son 7 yılın en düşük seviyesinde

Euro Bölgesi'nde üretim, son 7 yılın en düşük seviyesinde

İzleme raporlarının ihracat sektöründe temmuz ayında son altı buçuk yılın en düşük seviyesinin görüldüğünü açıklaması ile bir kez daha ortaya çıktı ki Euro Bölgesi üreticilerinin durumu giderek kötüleşiyor.

Veri şirketi IHS Markit'in hazırladığı rakamlara göre satın alma yöneticilerinin üretim endeksi son 79 ayın en düşük seviyesi olan 46,4'e geriledi. Haziran ayında 47,6 olan sabit büyüme rakamları temmuz ayında kritik 50 seviyesinin oldukça altına düştü.

Bu donuk rakamlar, Euro Bölgesi'nin iki büyük ekonomisinde de hayal kırıklığı yaratan rakamları takip ediyor. IHS verileri, Alman üretim aktivitesinin son yedi yılın en düşük seviyesine indiğini gösterirken, Fransa'da da umut verici bir şekilde geçen haziran ayının ardından durduğuna işaret ediyor.

IHS Baş Ekonomisti Chris Williamson, "Büyümenin yavaşlaması, iş alanlarındaki fırsatlar ve fiyat baskıları yılın başları ile karşılaştırıldığında belirgin şekilde düştü. Rapor, Avrupa Merkez Bankası'ndan daha agresif teşvik çağrıları gelmesini sağlayacak." dedi.

Raporun ortaya koydukları yalnızca bölgedeki üretimin Brexit ve ticaret savaşları nedeniyle baskı altında olduğuna dair en yeni kanıt olsa da bunun hâkim hizmetler sektöründen beslendiğine dair işaretler çok değil.

Almanya üretim sektörü faaliyetleri, 2009'dan bu yana en büyük daralmalarından birini yaşadı. IHS rakamlarına göre bir önceki ay 45 olan üretim sektörü faaliyet rakamları 43,1'e düştü. Bu rakam, 45,2'ye yükseleceğini tahmin eden Reuters ekonomistlerinin beklentilerinin de oldukça altında.

HS'nin Baş Ekonomisti Phil Smith, Alman verilerinin "Euro Bölgesi'nin en büyük üye devletinin hafif bir teknik durgunluğa girme riskinin" artığına vurgu yaparak, "Almanya'da temmuz ayında üretici performansları, son yedi yıl içinde kaydedilen en kötü rakamları ortaya koydu ve bu düşüş çoğunlukla on yılı aşkın zamandır ilk kez ihracat siparişlerinde bu kadar hızlı düşüş olmasından kaynaklandı." ifadelerini kullandı.

Bu arada Fransız imalat sanayii de temmuz ayında 50 puan kaydı. Bu rakamlar, Reuters ekonomistlerin beklentileri olan 51,6'nın altındaydı.

HS Markit ekonomisti Elliot Kerr, "Fransa'da özel sektör büyümesinin yılın üçüncü çeyreğinin başında durgunluğa girdiğini, bunun temel nedeninin de siparişlerdeki düşme olduğunu" söyledi.

Euro Bölgesi için genel Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) okumaları da düştü ancak yine de 51,5 ile pozitif bölgede kaldı. Hizmet sektöründe daha önce 53,3 olan oranlar da haziran ayında 53,6'da tamamlandı. Yine de sektörde çoğunlukla iç talebe bağımlı olan iç büyümenin sağlıklı kaldığı öne sürüldü.

Kaynak: Financial Times / Claire Jones & Myles McCormick