Endonezya'da ırkçılık karşıtı gösteride çatışma

Endonezya'da ırkçılık karşıtı gösteride çatışma

Endonezya'nın Papua eyaletindeki Deiyai bölgesinde ırkçılık karşıtı gösteri düzenlendiği, yerel hükümet binasına girmeye çalışan göstericilere güvenlik güçlerinin ateş açtığı ve olaylarda 6 kişinin öldüğü bildirildi.

Basında yer alan haberlere itibar edilmemesi gerektiğini ve sadece polisten gelen açıklamalara güvenilmesi gerektiğini söyleyen Ulusal Emniyet Sözcüsü Dedi Prasetyo, olaylarda bir askerin hayatını kaybettiğini, 3 polis memurunun da yaralandığını iddia etti.

Papua Askeri Sözücüsü Eko Daryanto ise gösteride bazı personelin oklarla vurulduğunu aktararak, bölgede iletişimin sağlanamaması nedeniyle henüz kaç kişinin yaşamanı yitirdiğini bilmediklerini söyledi.

Yaklaşık bir haftadır devam eden gösteriler nedeniyle hükümet ülkede internet erişimini kısıtlamış ve bölgeye ek güvenlik gücü sevk etmişti.

NE OLMUŞTU?

Ülkede, 17 Ağustos Bağımsızlık Günü etkinliklerinde, Surabaya'da Papualı öğrencilerin sözlü ve fiziksel ırkçı saldırıya uğradığı iddia edilmişti. Kutlamalara katılmadığı belirtilen öğrencilerin ise gözaltına alınması Batı Papua ve Papua eyaletinde tepkiyle karşılanmıştı.

1963'e kadar Hollanda kontrolündeki Papua bölgesi, bu tarihten sonra Endonezya topraklarına katılmıştı.


Endonezya kontrolündeki Papua bölgesinde, ayrılıkçı silahlı gruplar tarafından bağımsızlık yanlısı faaliyetler yürütülüyor.

Kaynak: Reuters