“Eğitim yönetimi yeni bir kavramdır”

“Eğitim yönetimi yeni bir kavramdır”

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Soner Polat, bugün (11.02.2020) Buse Karakulak'ın sunduğu Güne Bakış Programına konuk olarak, eğitim yönetimi hakkında bilgiler verdi.

"EĞİTİM YÖNETİMİ YENİ BİR KAVRAMDIR"

Prof. Dr. Soner Polat eğitim yöneticiliğinin tarihçesi bahsederek, "Yönetim kavramının insanlık var olduğundan beri var olan bir kavram olduğunu görüyoruz ama profesyonel olarak eğitim yönetimi kavramı yeni bir kavram. Eğitim yönetimi kavramı da öncelikle 'işletme yönetimi' kavramı olarak 19. yy'da ortaya çıkıp, daha sonra 'kamu yönetimi' olarak adlandırılırken, 1950'lerde işletme ve kamu yönetim kavramları içerisinden sıyrılıp, yeni bir kavram olarak ortaya çıkıyor. Bu kavram Türkiye'de ise 1960'larda Amerika'ya bu alanda uzman yetiştirmek üzere gönderilen hocalarımızın Türkiye'ye dönmeleriyle birlikte 1970'lerde üniversitelerimize geliyor ve bir disiplin olarak ele alınarak gelişimini devam ettiriyor." diye konuştu.

"PROFESYONEL BİR MESLEK"

Eğitim yönetiminin profesyonel bir meslek olduğunu belirterek, eğitim yönetimi okumak isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Polat,"Eğitim yöneticiliği el yordamıyla yapılacak bir iş değil, profesyonel bir meslek. Bu profesyonelliği elde etmek için kişilerin, çalıştıkları mevcut okuldaki meslektaşlarından daha yüksek bir eğitim mertebesine sahip olmak gerekli. Biz bunun için, okul müdürü veya müdür yardımcısı olacak kişilerin en az yüksek lisans yapmış olmalarını bekliyoruz. Eğitim yöneticiliği, kendine özgü süreçleri olan bir meslek ve bu anlamda ileride yönetici olmak isteyen öğretmenlerin, eğitim fakültesi mezunlarının, hatta eğitimle ilgili kendilerini bir şekilde ilişkilendirmiş kişilerin lisansüstü eğitim yapmaları gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da yöneticilik yapmak isteyen kişilere, lisansüstü eğitim yapma gerekliliğini, çok kısa bir zamanda ön koşul olarak sunmaya başlayacak gibi duruyor." dedi.

"KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ'NİN EN GÜÇLÜ PROGRAMLARINDAN"

Eğitim Yönetimi programının Kocaeli Üniversitesinin en güçlü programlarından biri olduğunu belirten Prof. Dr. Polat, "Bu alanda doktora, tezli ve tezsiz yüksek lisans, ayrıca bu dönem açılan uzaktan eğitim Eğitim Yönetimi programlarımız mevcut. Akademik ilerlemek isteyen kişilere tezli yüksek lisans ve doktora programlarına öneriyoruz. Milli Eğitim'de, özel kurumlarda ya da özel işletmelerin hizmetçi eğitim birimlerde insan kaynaklarında çalışacak insanların ise tezsiz yüksek lisans programlarda başvuru yaparak ilerlemeleri gerekiyor." dedi.                                                                                                                              

Haber: Youssof Fateen (RadyoKi)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu