Düşen uçak ABD'nin yarattığı iklimin sonucu

Düşen uçak ABD'nin yarattığı iklimin sonucu

İran cumartesi günü yaptığı açıklamada Ukrayna Hava Yolları'na ait uçağı çarşamba günü düşürdüğünü duyurdu. Ukrayna Hava Yolları'na ait uçağın düşüşü bir trajedi olmakla beraber Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran arasında yükselen tansiyonunun da bir göstergesi. 176 kişinin ölümü en azından artık tarafların kendini dizginlemesine ve bölgede düzeni yeniden tesis etmesine vesile olmalıdır.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin 3 Ocak'ta öldürülmesi ABD'nin hangi gerekçeyle olursa olsun taleplerini kabul ettirmek için kullandığı "maksimum baskı" siyasetinin bir örneğiydi.

Bir ülkenin, başka bir ülkenin sınırları içerisinde üçüncü bir ülkenin yetkilisine suikast düzenlemesi Birleşmiş Milletler 'in ve uluslararası hukukun temel ilkelerinin ihtilali anlamına gelir. Süleymani'nin öldüren ABD aynı zamanda hukuk dışı infaz hamleleri ile insan hakları kurallarını ihlal etmekle kalmamış aynı zamanda Irak'ın egemenliğine de müdahale etmiştir. Irak parlamentosunun 5 Ocak'ta ABD'nin ülkeden çekilmesini talep etmesi tesadüf değildir.

SÜLEYMANİ İLE NÜKLEER ANLAŞMA DA ÖLDÜ

Çıkmaz bir döngüye giren misilleme saldırıları ve yükselen tansiyon Orta Doğu'nun ciddi bir güvenlik krizinin içine yuvarlandığının işareti olarak kabul edilebilir. ABD ve İran'ın savaş istemediklerini beyan etmesine rağmen dengelerin değişmesi terörist grupların tekrar bölgeye dönmeleri ile sonuçlanabilir.

ABD, çok taraflı nükleer anlaşmadan çekilerek ve İran'a dönük yaptırımları ağırlaştırarak Tahran yönetimi ile düşmanlığı yeniden gündeme getirdi. Süleymani'nin öldürülmesi ise aynı zamanda nükleer anlaşmanın artık canlanmayacağının işaretiydi. Zira İran, 5 Ocak'ta artık nükleer anlaşmanın kurallarına uymayacağını duyurdu. Bu Tahran'ın artık uranyum zenginleştirebilmesi ve hatta normları reddederek nükleer silah geliştirebilmesi anlamına gelir.

IRAK İŞGALİNDEN NEDEN DERS ÇIKARILMADI?

Orta Doğu'da başlayan kaosun İran'ın nükleer anlaşmaya uymasını ve bölgedeki istikrarı yakından takip eden Avrupa'nın güvenliğine etki etmesi oldukça muhtemel gözüküyor. Özellikle, Almanya ABD'nin tetiklediği sorunların Washington ve Tahran hattında kontrolden çıkan bir hesaplaşmaya dönüşmemesi için çabalarını yoğunlaştırmıştı.

ABD, Orta Doğu'yu bölgenin istikrarını bozacak ve küresel sonuçları olacak bir jeopolitik sorunun arenası olarak kullanıyor. Bu durum, ABD'nin binlerce sivilin hayatını kaybetmesine ve daha fazla kişinin evini kaybederek mülteci konuma düşmesine neden olan Irak savaşından ders almadığının kanıtı.

Unutmamalıyız; İran belki Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürdü ama ABD'nin yarattığı iklim bu trajediye yol açtı.

DÜŞEN UÇAK ABD'NİN YARATTIĞI ATMOSFERİN SONUCU

ABD'nin Irak'ta barışı tesis etmekteki başarısızlığı Washington'ın Orta Doğu'daki gerçekleri anlayamadığını gösteriyor. 16 yıl önce de Saddam Hüseyin'in kitle imha silahları bulundurduğu iddiasıyla Irak'ın işgal edilmesi ABD'nin dar çıkarları uğruna "kendi demokrasisini" dayatmasından başka bir anlam taşımıyordu.

İronik olan şu ki; ABD anlamsız bir kibirle ve istediği zaman müdahale edebileceğin sanarak kendisini Orta Doğu'nun tek kurtarıcısı olarak görüyor. ABD yalnızca büyük kuvvetlerin Orta Doğu'daki sorunları çözebileceği rüyasında ısrar ettikçe bölgedeki durumu daha da kötüleştirmeye devam edecek.

Unutmamalıyız; İran belki Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürdü ama ABD'nin yarattığı iklim bu trajediye yol açtı.

Kaynak: China Daily