Dünya'yı yakıp yıkan ABD kime ne tazminat ödedi?

Dünya'yı yakıp yıkan ABD kime ne tazminat ödedi?

Uluslararası araştırma şirketi Rasmussen Reports'un yakın tarihli bir araştırmasına göre, Amerikalı seçmenlerin yüzde 42'si Çin'in koronavirüs (Covid-19) pandemisinin maruz kaldığı bazı mali masrafları karşılaması gerektiğini düşünüyor. Bu arada yüzde 36'sı aynı fikirde değilken, yüzde 22'si kararsız olduklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu konuda pek hevesli olmasın. 2009 H1N1 salgınına geri dönelim. Hastalık Kontrol Merkezleri, H1N1'in ABD'de ilk olarak Nisan 2009'da keşfedildiğini itiraf etti, ancak bunun için bile ulusal bir acil durum ilan etmeleri altı ay sürdü.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, virüs Temmuz 2010'a kadar dünya genelinde 18 binden fazla insanı öldürdü ve dünya ekonomisine önemli zarar verdi. Çin ve dünyanın geri kalanı, H1N1 ile mücadelede yetersiz kaldığı için bu zararı şimdi ABD mi karşılamalı?

İNSAN SAĞLIĞI PARADAN DAHA KIYMETLİ

Neden ABD'den H1N1'in küresel yayılımının masraflarını karşılamasını istenmedi?  Çünkü böyle bir olayda tüm insanlık ortak hareket ederek "insan hayatı" için çabalamalı. Ama ABD'deki bazı insanlar aksini düşünüyor. H1N1 sırasında ABD'nin yavaş tepkisini unuttular ve şimdi Çin'i suçluyorlar. Belki hegemonyaya alışmışlar ve dünya çapında eşkıya gibi devletlerden zorla para alabileceklerine inanıyorlar.

Anketin sorusunu dikkatlice okuyalım:

"Çin, bir Çin şehrinden dünyaya yayılan koronavirüs ile ortaya çıkan finansal maliyetlerin en azından bir kısmını ödemeli mi?

Bu soru açıkça önyargılı bir soru. "Finansal maliyetlerin en azından bir kısmı" ve "bir Çin şehrinden kaynaklanan" gibi terimler "lütfen 'evet' deyin" şeklinde algılanır. Sorunun kendisi bilimsel ve öznelse, sonuç ne olursa olsun anlamsızdır.

Rasmussen, bilim insanları Covid-19'un kökenini bulmadan önce nasıl böyle bir anket yapabilir?

Çin durumun ne kadar ciddi olduğunu kanıtlasa da, ABD Başkanı Donald Trump koronavirüsün mevsimsel bir grip gibi olduğunu ve yok olacağını söylemişti. Bazı ABD uzmanları, sağlıklı insanların yüz maskesi takmaları gerekmediğini öne sürüyor.

Çin, ABD'ye hiçbir şey borçlu değil. Ancak ABD dünyaya çok fazla borçlu. ABD, H1N1'e ek olarak, dünya çapında savaşlar başlattı ve felakete yol açtı. İnsanları evsiz bırakarak çok sayıda mülteci yarattı. Bunların parasını kim ödeyecek?

Kaynak: Global Times