Dünyanın zirvesinin yeni yüksekliği açıklandı

Dünyanın zirvesinin yeni yüksekliği açıklandı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Nepal Cumhurbaşkanı Bidhya Devi Bhandari, bugün gönderdikleri karşılıklı mesajlarla dünyanın en yüksek noktası Qomolangma Dağı'nın zirvesinin yeni yüksekliğini açıkladı.

Yeni hesaplamalar sonucunda, Qomolangma'nın zirvesinin yüksekliği 8 bin 848 metre 86 santimetre olarak açıklandı.

Xi Jinping, mesajında geçen sene Çin ile Nepal arasında Qomolangma Dağı'nın yeni yüksekliğinin beraber açıklanması hakkında bir fikir birliğine varıldığına işaret etti.

İki ülkeden ekiplerin, bir yıldan fazla süredir çeşitli zorlukların üstesinden gelerek Qomolangma Dağı'nın zirvesinin yeni yüksekliğini belirlediklerine dikkat çeken Xi, "Bugün, Nepal Cumhurbaşkanı Bhandari ile beraber, Çin ve Nepal adına, Qomolangma Dağı'nın yeni yüksekliğini 8 bin 848 metre 86 santimetre olarak tüm dünyaya resmen duyurmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Xi Jinping, Qomolangma'nın Çin ile Nepal arasında nesillerce süren dostluğun önemli bir sembolü olduğuna işaret ederek, Çin'in Nepal ile birlikte, Qomolangma'nın ekolojik çevresinin korunmasına dair çalışmalar ile diğer bilimsel araştırmaları hızlandırmaya hazır olduğunu vurguladı.

İkili ilişkilere de değinen Xi, bu yılın Çin ile Nepal arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 65. yıl dönümü olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Xi, Çin ve Nepal'in ikili stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerini sürekli ilerleterek, iki ülke ve halka fayda sağlamak için daha sıkı bir kader ortaklığı inşa etmesi gerektiğini kaydetti.

Bhandari ise mesajında, "İki ülkenin Qomolangma Dağı'nın yeni yüksekliğini birlikte açıklaması tarihî bir önem taşıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen yıl Nepal'e gerçekleştirdiği ziyaret, Çin-Nepal ilişkilerini ve ikili iş birliğini yeni bir döneme taşıdı. İki hükümet, ziyaret sırasında varılan uzlaşıları hayata geçirerek, ekonomik ve toplumsal kalkınma ile refahı ortaklaşa gerçekleştirmek için çaba gösterecek." ifadelerini kullandı.