“Dünyadaki anlaşmazlıkların çözümüne katkıda bulunmaya söz verdik”

“Dünyadaki anlaşmazlıkların çözümüne katkıda bulunmaya söz verdik”

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ülkesinin, dünyadaki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümüne katkı sunma taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

19. Doha Forumunun açılışında konuşan Katar Emiri Al Sani, birleştirici referans olarak ortak sorumluluk ve uluslararası hukukun önemine dair şüpheci görüşlerin ağır bastığını, bu durumun da uluslararası arenada kanunların güçlendirilmesi yerine gücün hakim olmasına yol açtığını ifade etti.

Çifte standartlar dahil olmak üzere mevcut uluslararası sistemlerin etkinliğine olan güveninin kaybolmasına neden olan aksaklıkların araştırılması gerektiğini belirten Al Sani, sonraki aşama için yeni senaryolar oluşturmada samimi çabaların yoğunlaştırılmasının önemini vurguladı. 

Uluslararası sorun haline gelen krizlere de değinen Al Sani, gerek uluslararası meşruiyet, fakirlik, çevre ve iklim, gerekse savaş suçlularının yargılanmasıyla ilgili konularda uluslararası ortak vizyonda kafa karışıklığı yaşandığını dile getirdi.

Al Sani, "Sorunlar ve zorluklar olduğu gibi kaldı. Çevre ve iklim sorunları büyüyor. Dünyanın büyük bir kısmındaki kronikleşmiş fakirlik sorununun yanı sıra işgal ve zor kullanarak başkalarının topraklarına el koyma konusu da çözülmedi." dedi.

Fakirlik, savaş, sığınma ve göçün birbiriyle doğrudan ilişkili olduğunu, silahlı militanların da çatışmalardan nemalandığını ve savaş suçlularının yargılanması sürecinin karmaşık hale geldiğine dikkati çeken Al Sani, bu sorunların, uluslararası koordineli çabalar ve ortak vizyon olmadan çözülemeyeceğini söyledi.

Ülkesinin, "dünyadaki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümüne katkı sunma" taahhüdünde bulunduğunun altını çizen Al Sani, "Biz, daha önce de anlaşmazlıkların arabuluculuk ve barışçıl bir yöntemle çözülmesi için uygun bir ortam sağlamaya çalıştık." diye konuştu.