Dünya Ekonomik Forumu'ndan Çin'e övgü

Dünya Ekonomik Forumu'ndan Çin'e övgü

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Borge Brende, Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında doğru yönde ilerlediğini söyledi.

Davos Zirvesi'ne katılan WEF Başkanı Borge Brende dün Xinhua Haber Ajansı'na verdiği röportajda, karbon emisyonunun azaltılmasının Çin'in ekonomik gelişme sürecinde büyük zorluklar anlamına gelmesine rağmen, Çin'in Paris Anlaşması'ndaki taahhütlerini yerine getirerek karbon emisyonunu kademeli olarak azaltmaya çalıştığını belirtti.

Borge Brende, Çin'in yoksullukla mücadele çalışmaları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında harcadığı çabalarını takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Brende, Çin'in ekonomik gelişme sürecinde hem çevre korumasını hem de kapsayıcı bir şekilde gelişmesini göz önünde bulundurabileceğine inandığını ifade etti.

Brende, Çinli liderlerin söylediği gibi açık, kapsayıcı, kazan-kazana dayalı, iş birliğini gözeten yaklaşımın tüm ülkelerin tek ve doğru seçeneği olduğunu, sıfır toplamlı bir oyunun dünya ekonomik büyümesine hiçbir fayda sağlamayacağını aktardı.