DSÖ'den Çin'in salgınla mücadele çalışmalarına övgü

DSÖ'den Çin'in salgınla mücadele çalışmalarına övgü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü, Çin'in yeni tip koronavirüsünün yayılmasını önlemek için aldığı tedbirlerin gösterdiği etki ve çalışmaların verimliliğinin takdire şayan olduğunu dile getirdi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün başkent Beijing'de DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile bir araya geldi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, görüşmede, Wuhan'da koronavirüsü salgınının ortaya çıkmasının ardından Çin'in rekor düzeyde kısa bir süre içinde patojeni tespit ederek, virüsün gen dizisini DSÖ ve diğer ülkelerle paylaştığını kaydetti.

Çin hükümetinin bir dizi güçlü tedbir alarak salgının yayılmasını önlediğini dile getiren Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in salgın hastalıklarla mücadele sisteminin gücü ve aldığı önlemlerin etkisi ile çalışmalarının verimliliğinin takdire şayan olduğuna işaret etti.

DSÖ Genel Direktörü, bazı ülkelerin sınırları içindeki Çinlileri ülkelerine geri göndermeyi düşündüğünü ancak DSÖ'nün bunu desteklemediğini ifade ederek, aşırı tepkinin gereksiz olduğunu aktardı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ayrıca, DSÖ'nün Çin hükümetinin salgını kontrol etme kabiliyetine güvendiğini belirtti.

Wang Yi, Tedros Adhanom Ghebreyesus'un ziyaretinin, DSÖ'nün Çin'e sağladığı desteği gösterdiğine ve DSÖ ile Çin arasındaki iş birliğine ivme kazandırdığına dikkat çekti.

Çin'in SARS salgınıyla mücadele deneyimine sahip olduğunu, dolayısıyla bu kez önlemlerin daha da güçlü, hızlı ve geniş çaplı olarak uygulandığını dile getiren Wang Yi, açık ve şeffaf bir tutumla uluslararası toplumla, özellikle DSÖ ile kamu sağlığı konusunda iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.