DSÖ uzmanları Wuhan'da inceleme yapacak

DSÖ uzmanları Wuhan'da inceleme yapacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 10 uluslararası bilim insanından oluşan bir ekibin Covid-19'un kökenini araştırmak için önümüzdeki ay Çin'in Wuhan kentine gideceğini açıkladı.

Wuhan'a seyahat edecek ekipte yer alan bir biyolog, Associated Press haber ajansına, DSÖ'nün "suçu paylaştırmak" yerine gelecekteki salgınları önlemeye çalıştığını söyledi.

Almanya Robert Koch Enstitüsü'nden Fabian Leendertz, "Bu gerçekten suçlu bir ülke bulmakla ilgili değil. Virüsün ne olduğunu anlamaya çalışmak ve sonra bu verilere dayanarak gelecekte riski azaltmakla ilgili." dedi.

Doktor Leendertz, amacın virüsün ne zaman dolaşmaya başladığını ve Wuhan'dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek olduğunu söyledi.

Virüsün ilk günlerinde, Hubei eyaletinin Wuhan kentinde "ıslak pazar" olarak adlandırılan bir pazara kadar izlendi ve bunun hayvanlardan insanlara sıçradığı yer olduğu öne sürüldü. Ancak BBC'de yer alan habere göre, uzmanlar şimdi bu teorinin orada basitçe büyütülmüş olabileceğine inanıyor.

DSÖ ekibinin Wuhan'a yapacağı ziyaretle ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, "Salgının ortaya çıkmasından bu yana Çin, DSÖ ile virüsün kaynağının izlenmesi iş birliğinin açık, şeffaf ve sorumlu bir tavırla yürütülmesinde başı çekmiştir. DSÖ uzmanları daha önce Çin'i iki kez ziyaret etti." denildi.

Geçen günlerde medyaya yansıyan bazı bilimsel raporlarda, yeni tip korona virüsün, Wuhan'da tespit edilmesinden çok daha önce Avrupa ve Latin Amerika'da yayıldığına dair bulgular paylaşıldı.