DSÖ uzmanı: Salgının kontrol altına alınması konusunda iyimserim

DSÖ uzmanı: Salgının kontrol altına alınması konusunda iyimserim

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) epidemiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Robert Steffen, Çin hükümetinin harcadığı çabalar neticesinde salgının kontrol altına alınacağına inandığını kaydetti.

Steffen, dün Çin Medya Grubu'na (ÇMG) verdiği özel röportajda, halkın panik yapmaması, günlük hayatını idame ettirirken salgın karşısında dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Yeni koronavirüsünden (Covid-19) kaynaklı salgınla ilgili son gelişmelere bakıldığında, tespit edilen vaka sayısının düştüğünü dile getiren Robert Steffen, belirsizliğin şu an için sürmesine rağmen, önümüzdeki günlerde genel durumun iyi yönde gideceğini vurguladı. Profesör Steffen, konu hakkında şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz günlerde yeni tespit edilen vakaların sayısının azaldığını gördük. Birçok ihtimalin mevcut olmasına karşın, şahsen salgının yakın zamanda kontrol altına alınacağına inanıyorum."

Diğer yandan, salgın karşısında Çin'in yanı sıra, DSÖ'nün ve tüm dünyanın daha fazla deneyime sahip olduğunu ve gerekli hazırlığı yaptığını dile getiren Prof. Steffen, sözlerine şöyle devam etti:

"2003 yılında meydana gelen SARS salgını dönemine kıyasla önemli gelişmeler kaydettik. Tıpkı DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un dediği gibi, Çin yeni koronavirüs salgının bir an önce kontrol altına alınmasına büyük katkı yaptı. Çin'in başarılı iş birliği sayesinde diğer ülkeler de salgına karşı mücadeleye katıldı. Bu yüzden iyimserim."

''HEM İYİMSER HEM DE TETİKTE OLUNMALI''

DSÖ uzmanlarından Prof. Robert Steffen, bilinen birçok koronavirüsü çeşidi olduğuna işaret ederek, bunlardan çoğunun nezleye yol açtığını ve fazla tehlikeli olmadığını belirtti.

Steffen, "İnsanlar bir soruna yaklaşırken en kötü ihtimali göz önünde bulundurmalı, ancak tarihe baktığımızda hastalıklarda en kötü senaryoların yaşanmadığını görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Halkın kaygısını anladığına dikkat çeken Prof. Steffen, insanları panik yapmamaya ve korunma tedbirlerinde aşırıya kaçmamaya çağırdı. Robert Steffen, şunları dile getirdi:

"Şahsen ilk başta salgında hayatını kaybedenlerin yaşlılar olduğunu duyduğumda endişelenmiştim, çünkü ben de bu yaş grubuna dâhilim. Salgınla ilgili gelişmeleri izlemeye devam ettim ve daha çok veriye ulaştıkça tutumum da daha olumlu bir hâl aldı. İnsanların fazla endişelenmemesi gerekiyor. Biliyoruz ki, dünya genelinde her yıl yüzlerce, hatta binlerce kişi mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Fakat kimse bu konuda panik yaşamıyor. Salgına iyimser şekilde yaklaştığımızda, yeni koronavirüsünün mevsimsel griple benzerlikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Tabii biraz daha ağır bir durum."

Öte yandan, yeni koronavirüsünün bulaşma yollarında değişiklikler olabileceğine dikkat çeken Prof. Steffen, bir yandan iyimser diğer yandan da tetikte olunması gerektiğini sözlerine ekledi.