DSÖ üzerinden ayrılıkçı politikalar yürütemeyecekler

DSÖ üzerinden ayrılıkçı politikalar yürütemeyecekler

Ayrılıkçı gündemlerini sürdürme konusundaki istekliliği sürdüren Taiwan Adası'ndaki ayrılıkçı güçler, amaçları uğrunda salgından ve Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yararlanmaya çalışıyorlar. 

Çarşamba günü Taipei'deki yabancı gazetecilere konuşan adanın sağlık yetkilisi Chen Shih-chung, Taiwan'ın Dünya Sağlık Örgütü'ne doğrudan erişimi olmadığı için "ikinci el bilgiler" ile süreci yönettiğini iddia etti.

Çin'in bir parçası olan Taiwan, egemen devlet olmadığı için DSÖ'nün bağımsız bir üyesi olmaya uygun değildir. Bununla birlikte, Taiwan ile DSÖ arasında teknik iş birliğinin için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Sağlık uzmanları, Beijing ile Birleşmiş Milletler arasında kararlaştırılan özel düzenlemeler kapsamında ilgili yerlere bilgi aktarabilirler.

Ancak bu yılki Dünya Sağlık Asamblesi 18 Mayıs'ta video konferans yoluyla yapılacak. Taiwan yönetimi, bir kez daha reddedildiği izlenimini yaratmak için ucuz numaralarına başlamış durumda.

TAIWAN ADASI TEK ÇIKIŞ KAPISINI KENDİ KAPATTI

Çin hükümeti, 2009-2016 yılları arasında, "1992 Konsensüsü" uyarınca, " Taipei" adına bir gözlemci olarak Dünya Sağlık Asamblesi'ne katılmak üzere için özel düzenlemeler yaptı.

Ancak Taiwan'ın iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP), Taiwan'ın DSÖ'nün yıllık konferansına katılımının siyasi temelini baltalayan tek Çin prensibini tanımayı reddetti. Böylece adanın DSÖ'ye katılımının tek kapısını kapattı. Bir kez daha, Tsai Ing-wen yönetimi dünya sahnesinde bağımsız bir Taiwan olduğu izlenimini yaratmak için Dünya Sağlık Asamblesi'ni kullanmaya çalışıyor.

Taiwan yetkilileri, Taiwan Adasının DSÖ'den dışlanmış olduğu yalanını söylemekten vazgeçmeli ve bunun pandemiye karşı küresel mücadelede tehlikeli bir boşluk yarattığını iddia etmeyi bırakmalı.

Çin ana karası, yeni koronavirüs pandemisi başladığından beri Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün öngördüğü kanallar aracılığıyla Taiwan tarafı ile bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda sorunsuz bir iletişim sürdürdü.

Taiwan'daki siyasi güçler, özellikle de DPP, DSÖ numaralarının sonuçsuz olacağını bilmeli.

Kaynak: China Daily