DSÖ: İnsülin fiyatlarının düşürülmesi için önlemler alınacak

DSÖ: İnsülin fiyatlarının düşürülmesi için önlemler alınacak

Bugün Dünya Diyabet Günü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), düşük ve orta gelirli ülkelerde diyabet hastaları üzerindeki yükü azaltmak için arzı artırma önlemleri alacağını duyurdu.

Dünyada 420 milyondan fazla diyabet hastası bulunuyor. Çin'de ise yaklaşık 10 yetişkinden biri diyabet hastası. Diyabet hastalarının çoğu uzun süreli insülin enjeksiyonlarına ihtiyaç duyuyor, ancak yüksek insülin fiyatları bazı hastalar için büyük bir yük teşkil ediyor.

DSÖ tarafından yapılan tahminlere göre, dünya genelinde tip 2 diyabetli yaklaşık 65 milyon hasta, komplikasyonları önlemek için insüline ihtiyaç duyuyor. Ancak bu hastaların yaklaşık yarısı fiyat sorunları nedeniyle insüline erişemiyor.

DSÖ'nün üst düzey yetkilisi Emer Cooke konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

"İnsülinin bu kadar pahalı olmasının sebeplerinden biri, yalnızca birkaç şirketin bu ürünü üretmesi, fiyatları kontrol edebilmesidir. Yeni şirketlerin bu pazara girmesine izin verirsek, rekabeti artırıp fiyatların düşmesini sağlayabiliriz. Böylece daha fazla sayıda diyabet hastası, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerdeki hastalar, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları insülini alabilirler. "