DSÖ finansal destek için vakıf kurdu

DSÖ finansal destek için vakıf kurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün küresel sağlık sorunlarına karşı verdiği mücadeleye finansal destek sağlamak amacıyla DSÖ Vakfı'nın kurulduğunu duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, DSÖ Vakfı'nı kurduklarını açıkladı.

Ghebreyesus, vakıf kurma fikrinin 2 yıl önce geliştiğini belirterek, DSÖ Vakfı'nın kuruluşun son haftalardaki "fon tartışmalarıyla" ilgili olmadığını kaydetti.

Ghebreyesus, "DSÖ'deki ilk toplantılarımın birinde, bir personel DSÖ Vakfı'nın kurulmasını önerdi. Fikir, kamuoyu da dâhil daha önce hiç denemediğimiz kaynaklardan DSÖ için fon üretmenin bir yolunu oluşturmaktı. Bu zorlu dönemde, sağlığımızı koruyabilecek tavsiyelerde bulunurken insanlara umut sağlamak için mümkün olan tüm yolları bulmalıyız." diye konuştu.

Ghebreyesus, örgütün yeni tip koronavirüs de dâhil kritik küresel sağlık sorunlarına karşı verdiği mücadeleye bağış sağlamak amacıyla kurulan DSÖ Vakfı'nın bağımsız olduğunu sözlerine ekledi.