DSÖ ekibi Wuhan'da incelemelerde bulundu

DSÖ ekibi Wuhan'da incelemelerde bulundu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından gönderilen uzman ekibi 20-21 Ocak günlerinde Wuhan'da yeni tip koronavirüsü salgınıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Uluslararası İş Birliği Departmanı'ndan edinilen bilgilere göre, Wuhan Tianhe Havalimanı'nı inceleyen ekip, havalimanındaki sınır kapısında vücut sıcaklığı görüntüleme çalışmalarını değerlendirdi.

Wuhan Üniversitesi'ne bağlı Zhongnan Hastanesi'nde yüksek ateş kontrol kliniğini ve vaka tespiti, karantina ile tedavi süreçlerini tetkik eden ekip, Hubei Hastalık Kontrol Merkezi Laboratuvarı'nı da ziyaret etti.

DSÖ ekibi yerel yetkililerle virüsün bulaşıcılık durumu, ağır vakalar ve enfeksiyon kaynağı gibi konular üzerinde açık bir tutumla fikir alışverişinde bulundu.

Uzman ekibi Çin'in salgınla ve virüsün gen yapısıyla ilgili bilgileri zamanında paylaşarak, salgının kontrolü ile teşhis ve tedavi planı gibi alanlarda harcadığı çabaları takdirle değerlendirdi.

DSÖ ekibince yapılan açıklamada, Çin ile işbirliği yapmaya ve ilgili teknolojik desteği sağlamaya devam edecekleri bildirildi.