Doğu Asya'da hedef serbest ticaret bölgesi

Doğu Asya'da hedef serbest ticaret bölgesi

Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret bölgesinin kuruluşuyla ilgili 16. tur görüşme 28-29 Kasım'da Seul'de düzenlendi. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı ve Çin hükümetinin Uluslararası Ticaret Müzakereci Yardımcısı Wang Shouwen, Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın uluslararası ticaret ve ekonomi elçisi Takehiro Kagawa ile Güney Kore Endüstri Ticaret ve Enerji Bakanı Yeo Han-koo berberindeki heyetlerle toplantıya katıldı.

Mal ve hizmet ticareti, yatırım ve kurallar gibi önemli gündem maddeleri üzerinde fikir alıverişinde bulunan üç taraf somut ilerlemeler kaydetti.

Ticarette korumacılık eğiliminin arttığı bir dönemde üç ülke arasında varılacak bir serbest ticaret anlaşmasının önemine dikkat çeken taraflar, aralarındaki ticari potansiyelin keşfedilmesi hususunda mutabık kaldı.

Üç ülke Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) temelinde, ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi için uğraşıyor. Bu amaçla "RCEP+" formülü gündeme getiriliyor.

Kasım 2012'de başlatılan Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret bölgesi görüşmeleri, Çin'in katıldığı ticaret hacmi en büyük girişimlerden biri.