Dışişleri Bakanı Wang Yi'den Çin yeni yılı resepsiyonu

Dışişleri Bakanı Wang Yi'den Çin yeni yılı resepsiyonu

Dışişleri Bakanı Wang Yi geleneksel Bahar Bayramı dolayısıyla dün Diaoyutai Devlet Konut Evi'nde resepsiyon düzenledi.

Yabancı ülkelerin Beijing büyükelçileri ve uluslararası örgütlerin Çin temsilcileri ile Çin'in ilgili kuruluşlarından yetkililer dâhil 400 kişi resepsiyona katıldı.

Bakan Wang Yi, 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünün kutlandığını ve ülkenin kalkınma yolunda yeni bir sayfa açıldığını belirtti. Wang konuşmasına şöyle devam etti:

"2019, Çin'in diplomatik çalışmalarının kararlılıkla ilerletildiği bir yıldır. Çin, dünya ülkeleriyle dostluk ve işbirliğini kapsamlı şekilde derinleştirdi, Kuşak ve Yol'un ortak çabalarla kaliteli şekilde tesis edilmesi sürecini ilerletti, çok taraflılık ve mevcut uluslararası düzeni koruma doğrultusunda sıcak sorunların çözümü için ara buluculuk yaptı ve dünya barışı ile refahına büyük katkılarda bulundu. Çin attığı adımlarla şunu ispatlamıştır; Çin'in kalkınması barış, hakkaniyet ve ilerlemeyi destekleyen güçlerin yükselmesine işaret eder."

Wang Yi 2020 yılının Çin için kilometre taşı anlamına geldiğini, bu yıl Çin'in barışçı kalkınma yolunda ilerlemeye devam edeceğini, dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın destekçisi ve uluslararası düzenin koruyucusu olmaya devam edeceğini kaydetti.

Yabancı misyonlar adına konuşan Kamboyça'nın Beijing Büyükelçisi KhekC. Sydoda, Çin'in dünyanın ortak kalkınma ve refah davasına daha büyük katkı yapmasını beklediklerini dile getirdi.