Dışa açık bir Çin dünyanın ekonomik iyileşmesi için ivme sağlıyor

Dışa açık bir Çin dünyanın ekonomik iyileşmesi için ivme sağlıyor

"Dünyanın neden Çin'e ihtiyacı var?" Bu soru, Amerikalı video blog yazarı Cyrus Janssen'in kısa bir süre önce bir Kanada Üniversitesinde yaptığı bir konuşmanın konusu.

Cyrus Janssen, pazar, açıklık ve teknoloji açısından Çin'in dünya için önemini vurguladı ve Çin'in açık ve iş birlikçi tavrının bugün dünyanın ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Video, sosyal medya kullanıcılarından ciddi etkileşim aldı.

Çin açılma konusunda ne kadar kararlı? Dünyaya ne getirecek? Çin lideri Xi Jinping'in bu yıl çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalara bakıldığında, yeni bir kalkınma modelinin inşasını hızlandıran bir Çin'in daha geniş ve daha derin bir dış dünyaya açılmaya doğru ilerlediğini ve tüm ülkelerin ortak gelişmesini teşvik ettiğini görmek zor değil.

"Çin pazarı dünya pazarı haline gelsin." Bu açık bir Çin'in dünyaya sunduğu en doğrudan fırsattır. 1,4 milyar nüfusa sahip bir Çin pazarının potansiyeli sürekli olarak canlandırılmakta ve dünya çapında ülkeler için daha fazla talep yaratmaktadır. Çin genişleyerek daha yüksek bir seviyeye doğru ilerliyor.

Yüksek kaliteli bir Kuşak Yol İnisiyatifi inşa etme ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasının (RCEP) imzalanmasını teşvik etme sürecinde Çin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmanın sorumluluğunu yansıtan küresel ekonomik ve ticari kuralların formülasyonuna aktif olarak katıldı ve küresel ekonomik yönetişim mekanizmalarını iyileştirdi.

Çin, yeni bir kalkınma modeli geliştirmenin, hiçbir şekilde kapalı bir yurt içi döngü değil, aksine açık ve karşılıklı olarak birbirini güçlendiren uluslararası bir çifte döngü olduğunu tam olarak göstermektedir.

1 Ocak 2021'den itibaren Çin, 883 emtia için en çok tercih edilen ülke vergi oranının altında bir geçici ithalat vergisi uygulayacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde Çin'in kümülatif emtia ithalatının 22 trilyon ABD Dolarını aşması bekleniyor. Yeni bir gelişme aşamasına girmek üzere olan Çin, dünya ekonomisinin toparlanmasına ve açık bir dünya ekonomisi inşa etmeye yönelik aralıksız çabalara ivme kazandırmak için "açılma kapısının kapanmayacağı ve daha geniş açılacağı" sözünü yerine getirecek pratik eylemlerde bulunuyor.