Dış sesler Çin'i etkilemeyecek

Dış sesler Çin'i etkilemeyecek

Yeni Koronavirüs salgının patlak vermesi dünyanın dikkatini bir kez daha Çin'e çevirdi. Dış dünyanın Çin anlayışı kaçınılmaz olarak bazı ön yargılar ile dolu. Çin'in dünyadaki en büyük ikinci ekonomi haline gelmesinden bu yana sadece 10 yıl geçti ve dünyanın Çin'i tanımak için hâlâ zamana ihtiyacı var.

Şu aralar birçok ülke ve insan Çin'i sadece koronavirüsü olarak düşünüyor hatta bu durumdan çıkar sağlamaya çalışanlar dahi var. Bu hiç de anormal değil. Çin'e odaklanmak aslında içinde bulundukları küreselliğin bir yansıması.

Bazı Çinliler söz konusu ön yargıların ülkenin imajına zarar vermesinden endişe ediyorlar. Son birkaç gün içinde, Batı'da, özellikle ABD'de, Çin'e karşı nefret söylemleri ve ırkçı saldırılar ortaya çıktı. Bu durum, beklentilerimizin ötesine geçmiyor.

ÇİN GELİŞİMİNE ODAKLANMIŞ DURUMDA

Bugünün Çin'i hâlâ gelişme aşamasında. Gelecekteki temel zorluklarından biri de iç sorunlarını nasıl ele alacağı olacaktır. Çin'in gelişimi, dış dünyanın Çin'i nasıl gördüğüne göre değil, Çin'in seçtiği yolda nasıl sağlam kaldığına bağlı. Bu süreçte, Çin'in yönetim sisteminin zaman içinde ilerlemesi ve kendi kendini düzeltme konusunda güçlü bir yeteneğe sahip olması hayati önem taşımaktadır.

ÇİN BAZI KÖTÜLÜKLERİ GÖRMEZDEN GELDİ

Salgın önleme ve kontrol sistemini ele alalım. Çin'in hızla büyüyen mega bir toplumun ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Çin ve ABD'nin birbirleriyle rekabet ettiği gerçeğini görmezden gelinemez. Bazı Amerikalılar kötü niyetlerini açıkça ortaya koyarken, Çin bunları görmezden geldi.

Bugün dünyaya düşen görev tüm insanlığı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı Çin'in verdiği mücadelenin yanında durmaktır. Kimileri kötü niyetli siyasi hesapları uğruna Çin'i eleştirmek için neden arasa da ülkenin mücadelesi hız kesmeden devam edecek. Günün sonunda herkesin rengini tüm dünya görecek ve virüsün arkasında saklanarak mücadeleyi baltalayanları insanlık asla unutmayacak.

Kaynak: Global Times