Diplomatlara kısıtlama getiren ABD'ye Çin'den tepki

Diplomatlara kısıtlama getiren ABD'ye Çin'den tepki

Çin, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çinli diplomatların faaliyetlerine kısıtlama getirmesine haklı ve gerekli karşılığın verileceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada Çin'in ABD'deki üst düzey diplomatlarının, ülkedeki üniversiteleri ziyaret etmesi, yerel hükümet yetkilileriyle görüşmesi, Çin'in ABD Büyükelçiliği ve konsolosluklarının dışında 50 kişinin katılacağı kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesinden önce ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiği kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir soruya yanıt verdi.

Sözcü Hua, geçen yılın ekim ayından beri, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Çin Büyükelçiliği ve konsolosluk görevlilerinin normal çalışmalarına sürekli kısıtlamalar getirdiğini hatırlattı. Hua, ABD'nin ilgili girişimlerinin uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ciddi şekilde ihlal ettiği gibi Çin-ABD ilişkilerini ve ikili normal temasları ciddi şekilde engellediğini belirtti.

Çinli Sözcü Hua şunları kaydetti:

"Çin-ABD ilişkileri hem iki ülke hem de dünya için önemlidir. Çin ve ABD her zaman açık iletişim kanallarını korumalıdır. Çin'in ABD Büyükelçiliği ve konsoloslukları, Amerikan toplumunun tüm çevreleriyle normal temasları sürdürmeye devam edecek. Çin, iki ülkenin çeşitli çevreleri arasındaki normal temas ve işbirliğini desteklemeyi sürdürecek. ABD Dışişleri Bakanlığı'nı yanlış kararı derhal iptal etmeye, iki ülke arasındaki normal personel değişimini engellemeye son vermeye ve ikili ilişkileri aksatmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. Çin, durumun gelişimine göre haklı ve gerekli karşılığı verecektir."