“Dil öğrenmek hafızayı güçlendirir”

“Dil öğrenmek hafızayı güçlendirir”

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Doç. Dr. Dilek Fidan Gizem Uçar ve Buse Karakulak'ın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu. Doç. Dr. Dilek Fidan, "Yabancılar için Türkçe Görsel Sözlük ve Etkinlik Kitabı" hakkında açıklamalarda bulundu.

"DİL ÖĞRENMEK HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR"

Doç. Dr. Fidan, dilin öneminden bahsederek, "Her şeyden önce dil öğrenmek kültürlere açılan bir pencere bu sayede yeni insanlarla tanışmak, onların hayata yaklaşımlarını bakış açılarını görme şansımız oluyor. Dolayısıyla hoşgörü sınırlarınız artmış oluyor. Kişinin öz güvenini geliştirmesi için dil öğrenmek çok önemli. İş hayatında artık pek çok iş yerinde dil olmadan maalesef başvuru bile yapamıyorsunuz. Dil öğrenirsek seyahatlerde özgürlük kazanırız. Tercümana gerek duymadan kendi işimizi kendimiz halledebiliriz. Diğer bir yönden, yapılan araştırmalar gösteriyor ki dil öğrenmek hafızayı olumlu yönde etkiliyor. Dil biliyor olmak birçok açıdan çok önemlidir." ifadelerini kullandı.

"DİLİ HİÇ BİLMEYEN BİRİSİNE SİZ BİR TAKIM SÖZCÜKLERİN TANIMINI CÜMLELER KURARAK YAPAMAZSINIZ"

Fidan, yazdığı "Yabancılar İçin Türkçe Görsel Sözlük ve Etkinlik Kitabı" hakkında bilgiler vererek, "Biz bu kitabı Türkçe'yi yeni öğrenen yabancı öğrenciler için hazırladık. Dil öğretiminde biz A,B,C düzeylerinden bahsederiz. A başlangıç düzeyini ifade eder, B orta düzey, C de ileri düzeyi temsil ediyor. Biz bu sözlüğü A düzeyindeki yani Türkçe'yi hiç bilmeyen öğrenciler için hazırladık. Öğrenmeyi kolaylaştırmak için bütün sözcükleri görsellerle ifade etmeye çalıştık. Kitap ortalama olarak yaklaşık 1400 tane sözcükten oluşuyor. İçindeki etkinlik ve araştırmalarla bu sayı bin 500'leri buluyor. Bu sözlüğün diğer bir özelliği de kare kodlarla çalışması. Böylelikle öğrenci her sözcüğün sesiniz istediği zaman, istediği yerde dinleyebiliyor ve bu sayede dili öğrenmiş oluyor." dedi.

Doç. Dr. Dilek Fidan, Türkçeyi öğretmek konusunda yapılan diğer çalışmalardan bahsederek, "Yabancılara Türkçe öğretimindeki ciddi problemlerimizden bir tanesi akademik Türkçe'yle ilgili sıkıntılar. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Daha önce üniversitemizin araştırma projeleri destekleme BAB biriminde yabancılara Türkçe öğretimi kapsamında bir projemiz vardı. O projede de yabancılara Türkçe öğretiminde sınıf içi söylem çözümlemeleri üzerine çalıştık. Aynı zamanda bu konuda yapılmış bir TÜBİTAK projesinde yine araştırmacı olarak çalıştım. Ağırlıklı olarak yabancılara Türkçe öğretmeye çalıştığım için makale ve kitap çalışmalarına devam ediyorum." diye konuştu. 

Haber: Kaan Türker (Radyo K.İ)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu