Dijital güvenliği korumak için daha iyi küresel yönetişim gerekiyor

Dijital güvenliği korumak için daha iyi küresel yönetişim gerekiyor

Dijital teknolojilerin ortaya çıkışı, insanların hayatlarını yeniden şekillendirdi ve dünya için bir fark yarattı. Ancak madalyonun diğer yüzünde ise birçok dijital araç, mahremiyeti ihlal etmek için kullanıldı.

Veri güvenliği riskleri, tüm ülkelerin ulusal güvenliğini, kamu çıkarlarını ve bireysel haklarını korumak için giderek artan bir küresel hareket planına gerek duyuyor. Son yıllarda, dijital güvenlik sorunları dünya çapında önemli bir endişe kaynağı haline geldi. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 2019 Küresel Riskler Raporu'na göre, siber saldırılar, büyük veri dolandırıcılığı ve tehditleri, iki yıl üst üste en büyük beş küresel risk arasında yer aldı.

Bir süredir, uluslararası toplum, dijital güvenlik sorunlarının ortaya çıkardığı zorluklara bir çözüm bulma konusunda ileriye dönük adımlar atıyor. Geçen yıl haziran ayında, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından atanan bir panel, dijital teknolojilerin faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve zararlarını en aza indirmek için öneriler sunan "dijital karşılıklı bağımlılık çağı" başlıklı bir rapor yayınladı.

Dünya çapında bu konuda ilerleme kaydedilmesine rağmen siber uzay, kişisel mahremiyete ve ulusal güvenliğe zarar veren çifte standartlar ve hegemonik uygulamalar için yeni bir alan olarak bazı ülkeler tarafından istismar edildi.

EDWARD SNOWDEN ABD'NİN İNTERNETTEKİ CASUSLUK FAALİYETLERİNİ İFŞA ETMİŞTİ

Edward Snowden'ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gözetleme programı Prism'i açıklaması ve Wikileaks tarafından yayınlanan belgeler ABD'nin uzun süredir kullanıcı verilerine erişen sayısız faaliyetin arkasında olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. İronik bir şekilde, Washington'daki bazı politikacılar, sözde "Temiz Ağ" programını lanse ederek ve dijital güvenlik bahanesi altında suçlamalar yapıyor.

Bu tür eylemler, küresel dijital güvenlik kuralları oluşturma ihtiyacını her zamankinden daha acil hale getirdi. Bu haftanın başlarında Çin, veri güvenliği konusundaki küresel girişimini, çok taraflılığı sürdürme, güvenlik ve kalkınmayı dengeleme ve adalet ve adaleti sağlama gibi üç ilkeyle önerdi. Girişim, Çin'in dijital güvenliği korumak için herkesle birlikte çalışma konusundaki kararlılığını ve samimiyetini yansıtıyor.

Çok taraflılığı desteklemek, küresel dijital yönetişimin geliştirilmesine yönelik ilk adımdır. Karşılıklı büyümeyi sürdürmek amacıyla, ülkeler ortak bir zemin bulmalı ve farklılıkları rafa kaldırmalı. Herkesin hem iradesine hem de çıkarlarına saygı duyan veri güvenliği konusunda bir dizi uluslararası kural geliştirmelidir.

Veri güvenliğini korumak sağlam dijital büyüme için bir ön koşul olduğundan, dünya çapındaki ülkeler de güvenlik ve kalkınmayı dengelemenin önemini göz ardı etmemelidir.

Kaynak: China Daily