Deng Xijun: Çin ve ASEAN çok taraflılık ve serbest ticareti savunuyor

Deng Xijun: Çin ve ASEAN çok taraflılık ve serbest ticareti savunuyor

Çin'in ASEAN Büyükelçisi Deng Xijun Endonezya'nın başkenti Cakarta'da dün yaptığı konuşmada, Çin ile ASEAN'ın çok taraflılığı ve serbest ticareti kararlılıkla destekleyeceklerini, aralarındaki mevcut yoğun iş birliğini daima koruyacaklarını, ikili ticaret ve ekonomik iş birliğine daha da kolaylık sağlayacaklarını belirtti.

Deng Xijun aynı gün 2020 Doğu Asya İş Birliği Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında video basın toplantısı düzenledi.

İstatistiklere göre, bu yıl Çin-ASEAN ticaret ve yatırım iş birliğinde hızlı artış kaydedildi. Yılın ilk sekiz ayında Çin ile ASEAN arasındaki mal ticaretinin toplam miktarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7'lik artışla 2,93 trilyon yuana ulaştı. ASEAN ilk kez Avrupa Birliği'nin (AB) yerine geçerek Çin'in birinci büyük ticaret ortağı konumuna yükseldi.

Deng Xijun, bunun Çin-ASEAN ekonomik ve ticari ilişkilerinin yoğunlaşmasını sağladığı gibi, bölgenin ve küresel ekonomik iş birliğinin canlanması için aktif katkı yaptığının göstergesi olduğunu belirtti.

Deng Xijun konuşmasında, bu yılın Çin-ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi'nin kuruluşunun 10. yıl dönümüne denk geldiğine işaret ederek, bölgenin kurulmasından beri Çin-ASEAN ticaret ve yatırım serbestliliğine kolaylık sağlama sürecinin etkili şekilde ilerletildiğini, bölgenin ekonomisinin kaynaşması ve gelişmesine güçlü itici güç sağlandığını kaydetti.