Demokrat aday Gillibrand, ABD başkanlık yarışından çekildi

Demokrat aday Gillibrand, ABD başkanlık yarışından çekildi

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Demokrat adaylardan Kirsten Gillibrand başkanlık yarışından çekildi ancak "Trump'ı yenmek için insanları birleştirmeye" devam edeceğini duyurdu. Trump'tan Demokratlara yanıt da gecikmedi, "Gerçekten korktuğum kişinin o olduğunu hiç anlamadıkları için memnunum." dedi.

Demokratların 20 başkan aday adayından biri olan New York Senatörü Kirsten Gillibrand, ABD'de 2020 yılında yapılacak başkanlık seçimleri için yarışmayacağını duyurdu.

Gillibrand seçim kampanyasında kadın hakları ve çalışan aileler üzerine kurmuştu, ayrıca "beyaz ayrıcalığının" ABD toplumu için ne anlama geldiğini teşhir etmeye çalışıyordu.

Twitter hesabından bir video paylaşan Gillibrand, "Bugün kampanyamı sonlandırıyorum. Biliyorum istediğimiz sonuç bu değildi, bu yarışı kazanmak istiyorduk ama senin zamanının gelmediğini bilmek, bu ülkeye ve topluma en iyi nasıl hizmet edeceğini bilmek önemlidir. İnanıyorum ki en iyi hizmeti Donald Trump'ı 2020'de yenmek için bizi birleştirerek verebilirim." açıklamasını yaptı.

Destekçilerine teşekkür eden Gillibrand, "Haydi, şimdi Trump'ı yenelim ve Senato'yu geri alalım!" ifadesini kullandı.

​ABD Başkanı Donald Trump da Gillibrand'ın kararına Twitter üzerinden yanıt verdi.

Trump, "Demokratlar için üzücü bir gün, Kirsten Gillibrand başkanlık ön seçimlerinden çekildi. Gerçekten korktuğum kişinin o olduğunu hiç anlamadıkları için memnunum." diye konuştu.

Demokrat adaylardan daha önce de Kaliforniya Valisi Eric Swalwell, eski Colarado Valisi John Hickenlooper ve Washington Valisi Jay Inslee adaylıklarını geri çektiklerini duyurmuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye