Çumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'i dünyaya böyle tanıttı

Çumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'i dünyaya böyle tanıttı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yıl boyunca Çin'de düzenlenen 4 diplomatik faaliyet, 7 yurt dışı gezisi ve yüzden fazla ikili ve çok taraflı etkinlik aracılığıyla yeni dönemde Çin'in imajını çizdi.

2019'da karşılıklı çıkar ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda Çin, dışa açıklık düzeyini yükselten yeni tedbirleri hayata geçirdi.

5 Kasım günü, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Shanghai'da bulunan Yuyuan Bahçesi'nde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron ile bir araya geldi.

24 Mart'ta Xi Jinping, Fransa'nın Nice kentinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan ve Macron'un eşi Brigitte Macron da görüşmeye katıldı. Görüşmenin öncesinde Macron, "Lun Yu (Konfüçyüs'ün Konuşmaları)" kitabının 1688 yılında ilk kez yayımlanan Fransızca versiyonunu Xi'ye hediye etti. 

5 Kasım'da 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı Shanghai Ulusal Fuar Merkezi'nde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuarın açılışında "Açıklık, İş Birliği ve Kader Ortaklığı" başlıklı bir konuşma yaptı.

22 Kasım'da Xi Jinping, başkent Beijing'de Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda 2019 Yeni Ekonomi Forumu'na katılan yabancı temsilcilerle bir araya geldi. 

Serbest ticaretin korunmasına ve açık bir küresel ekonominin kurulmasına yeni katkılarda bulunan Çin, önümüzdeki yıl da uluslararası iş birliğini genişletmeye devam edecek.